ورود گردشگر اروپایی به ایران، کاهش می‌یابد یا متوقف می‌شود؟

به گزارش شهرخبر و به نقل از خبرگزاری میراث فرهنگی، براساس تصمیم جدید اروپا، ایران در لیست کشورهای سفر ممنوع قرار گرفته است و بیشتر وزارتخانه‌های خارجه کشورهای اروپایی، ایران را در رده کشورهای سفر ممنوع قرار دادند و شرکت‌های بیمه نیز دیگر مسئولیت گردشگران برای سفر به ایران نمی‌پذیرند.
این درحالی است که بالا رفتن نرخ ارز، ایران را به مقصدی ارزان برای خارجی‌ها تبدیل کرده ولی تورگردانان و اساتید دانشگاه در حوزه گردشگری معتقد هستند به دلیل وجود تبلیغات منفی از ایران در خارج از کشور، تعداد گردشگران ورودی کاهش چشمگیری داشته ولی این روند متوقف نخواهد شد.
محمدعلی واقفی عضو هیئت مدیره جامعه تورگردانان با اشاره به آنکه مدتی است که بیمه‌ها حق بیمه خود را جهت سفر گردشگران به ایران افزایش داده بودند ولی باز هم شاهد سفر گردشگران به ایران بودیم گفت: تورآورها می‌توانند با تغییر بازار هدف خود در صدد رفع موانع برآیند. از دیگر سو می‌توان با تعریف بیمه سفر برای گردشگران ورودی راهکاری برای این مهم ارائه داد.
وی افزود: درحال حاضر تعداد گردشگرانی که از اروپا به ایران سفر می‌کنند خصوصا گردشگرانی که از کشورهای اروپای غربی مانند آلمان و فرانسه به ایران می‌آیند با افت شدید همراه بوده است. با آنکه آلمان به عنوان یکی از مقاصد اصلی برای ما بود ولی طی چند ماه گذشته با لغو سفر تورهای گروهی مواجه شدیم.
این تورآور یکی از عوامل بروز این مسائل در حوزه گردشگر ورودی را اخبار منفی دانست که از ایران منتشر می‌شود و تاکید کرد: تبلیغاتی که در خارج از کشور درخصوص ایران می‌شود تبلیغات مسمومی است که بر افکار گردشگران تاثیر می‌گذارد. در این میان مسئولان باید به فکر حمایت از بخش خصوصی باشند.
واقفی افزود: در شرایطی که بخش خصوصی بیش از هر زمان دیگری به حمایت دولت مردان و مسئولان نیاز دارد، آنها هیچ حمایتی از بخش خصوصی نمی‌کنند.
وی معتقد است: هرچند شرکت‌های بیمه اروپایی دیگر مسئولیت گردشگران برای سفر به ایران را نمی‌پذیرند و این امر بر کاهش تعداد گردشگران ورودی از اروپا تاثیر گذار خواهد بود ولی این امر متوقف نخواهد شد.
محمود ضیایی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی نیز معتقد است: تامین امنیت و آرامش مسافران یکی از اصلی ترین اهداف دفاتر خدمات مسافرتی است. آژانسی خارجی که قصد بر آوردن تور به ایران می‌کند در اولین گام‌ها خواستار امنیت و آرامش مسافران خود است. با این تفاصیر بروز هر نوع مشکلی در این خصوص می‌تواند در منصرف شدن آنها از سفر به ایران تاثیر گذار باشد.
به گفته وی هر یک از این محدودیت‌ها یا بروز موانع بر سر حضور گردشگران ورودی در تعداد گردشگران ورودی بی تاثیر نخواهد بود ولی درخصوص شدت آن چیزی نمی‌توان گفت.

/ 0 نظر / 4 بازدید