افشا شدن کلیدی ترین برنامه های آمریکا علیه ایران

سال 1989 مصادف با فوت رهبر پیشین ایران بود که موجب ارتقاء سمت آیت الله خامنه ای شد و او از مرتبه ریاست جمهوری به رهبریت صعود کرد. اما مسئله جایگزینی رهبری پس از آیت الله خامنه ای هنوز مشخص نیست. زیراکه در ایران دیگر کسی باقی نمانده است که صلاحیت تصدی این موقعیت را داشته باشد و "مبارزه قدرت" امر بدیهی خواهد بود که فوران خشم مردمی را درپی خواهد داشت. به طور قطع هر گزینه ای که به جای رهبر بیاید "یک انتخاب منفور" خواهد بود.


سرانجام دشواری هایی که برای رهبری به وجود خواهد آمد، مسیر توافق ایران با گروه 1+5 را دشوار می کند. سال 2013، سال انتقال ریاست جمهوری و احتمالا انتقال رهبری در ایران خواهد بود که کار بر روی پروژه حل و فصل برنامه هسته ای جدال برانگیز ایران را کش خواهد داد. با این تفاصیل به این نقطه خواهیم رسید که وضعیت آتی ایران، آمریکا و اسرائیل را از امیدواری به توافق دیپلماتیک برنامه هسته ای ایران ناامید کرده و سرخوردگی برای سران دو کشور به وجود خواهد آورد که نهایتا اعتقاد راسخ آن دو را بر این امر استوار خواهد کرد که " دیگر فضایی برای توافق دیپلماتیک به وجود نخواهد آمد" لذا به ایران حمله خواهد شد تا تهران را از دستیابی به سلاح هسته ای بازدارند. چنین حرکتی عواقب سویی را برای سیاست داخلی ایران و روابط گسترده بین المللی این کشور خواهد داشت.


البته محتمل ترین بحران سال 2013 از بین این سه گزینه، " انتخابات ریاست جمهوری" می باشد زیرا که از همین حالا برای آن زمانبدی شده است. حمله نظامی به این کشور بر سر برنامه هسته ای آن بستگی به تصمیمات واشنگتن و تل آویو دارد. بروز هرگونه سوالی درباره این بحران ها، در استحکام و ثبات نظام جمهوری اسلامی ایران تاثیرگذار است.
ناآرامی های سیاسی داخلی ایران، عکس العمل منفی عمومی را نسبت به مشروعیت انتخابات ریاست جمهوری برانگیخته می کند و تضعیف موقعیت جمهوری اسلامی قطعی خواهد بود. بنابراین پیش بینی سقوط و قیامی مشابه بهارعربی کار ساده ای است. حمله نظامی به این کشور هم از طرف اسراییل و آمریکا بحرانی است که بعد از انتخابات بسیار تهدید کننده است.

/ 0 نظر / 4 بازدید