آتش بس ۶۰ ساله لغو شد

به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس 24، کره شمالی روز چهارشنبه اعلام کرد توافق‌نامه آتش‌بس 60 ساله با کره جنوبی را لغو کرده است و هشدار داد گام بعدی حمله تلافی جویانه علیه دشمن خواهد بود. وزارت نیروهای مسلح کره شمالی در بیانه‌ی خود اعلام کرده است آمریکا و دست‌نشانده‌اش، سئول، مسئول واقعی جنگ‌افروزی هستند.

 
هفته پیش و در پی مانور نظامی مشترک میان کره جنوبی و آمریکا، کره شمالی اعلام کرد توافق‌نامه آتش‌بس سال 1953 با کره شمالی را ملغی خواهد کرد.

 
از آنجا که جنگ کره، با توافق‌نامه آتش بس و نه توافق نامه صلح پایان یافت، دو کره از آن زمان در حالت وضعیت جنگی در مقابل هم قرار  داشته‌اند.

 
توافق‌نامه آتش‌بس میان کره شمالی و جنوبی توسط مجمع عمومی سازمان ملل تایید شده است و سازمان ملل و کره جنوبی، کنارگیری یک طرفه پیونگ‌یانگ از آتش‌بس را مردود شمرده‌اند.

 
کره شمالی در پاسخ به دوره جدید تحریم‌ها علیه این کشور به خاطر انجام سومین آزمایش هسته‌ای خود، آمریکا و کره شمالی را به حمله اتمی تهدید کرده است.

 
به نوشته فرانس24، گرچه تهدیدات پیونگ‌یانگ به عنوان بلوف رد شده‌اند اما نگرانی‌ها در مورد احتمال وقوع درگیری نظامی در شبه جزیره کره در طی هفته‌های آتی بالا گرفته است.

 
بیانیه کره شمالی، واکنش رئیس جمهور همسایه جنوبی را در پی داشته است، و رئیس جمهور کره جنوبی اقدامات پیونگ‌یانگ را رسما محکوم کرده است.
/ 0 نظر / 4 بازدید