ماجرای این روزهای طلا و ارز چیست؟

بازار ارز با شوک هجوم دلالان مواجه شده و درحالی که واقعیت های اقتصادی کشور برخلاف روندی است که در بازار ارز مشاهده می شود، برخی به دنبال التهاب در این بازار برای بهره برداری های خود هستند.

 

روزنامه ایران در گزارشی ضمن اشاره به مطلب فوق آورده است:

 

کارشناسان دلیل رشد حباب گونه قیمت دلار در روزهای اخیر را میل به خرید بیشتر و تحریک تقاضا می دانند. همچنین برخی از کارشناسان هم معتقدند روند فعلی بازار ناشی از جو روانی است که درسطح جامعه ایجاد شده و بزودی می شکند. برخی دیگر نیز بر این باورند که اکنون دلار به یک کالا تبدیل شده که اگر تقاضای کاذب برای آن کم شود، قیمت آن کاهش خواهد یافت.

 

شرایطی که بر بازار آزاد ارز حاکم شده، ناشی از اخلالگری های هدفمندی است که در این بازار قابل مشاهده است و انتظار می رود با فروکش کردن التهاب مقطعی، قیمت ارز بزودی روند نزولی به خود بگیرد.

 

دلار تقریباً هر لحظه رکورد می زند! معلوم نیست چه اتفاقی افتاده! چه عواملی در تعیین قیمت دلار نقش دارند؟ چه باید کرد؟ آیا این نوسانات طبیعی است؟ دکتر رضا مقدس رئیس سابق دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه و عضو هیأت علمی کنونی دانشگاه به بررسی دلایل و چرایی نوسانات دلار پرداخته است.

 

مدتی است بازار ارز به هم ریخته، سؤال این است که اکنون چه بر سر بازار ارز آمده که با هیچ تلاشی سامان نمی یابد؟

 

متأسفانه باید بگویم در شرایط کنونی ارز به یک کالا تبدیل شده است! این مسئله یک ایراد اساسی برای اقتصاد ماست. در هیچ جای دنیا ارز به عنوان یک کالا شناخته شده نیست، بنابراین اگر تقاضا کم شود قیمت ارز کاهش و در غیر این صورت روندی افزایشی در قیمت ارز به وجود خواهد آمد. شاید این ایراد مهم ترین اشکال و چالش بازار ارز ایران است. نباید این اتفاق می افتاد و نباید روزی می رسید که اکنون دلار را به عنوان یک کالا بشناسیم. البته نکته قابل توجه در این باره این که عرضه و تقاضا نیز درحال حاضر واقعی نیست به جرأت می گویم اکنون تقاضای ارز غیرواقعی است، لذا غیرواقعی بودن تقاضای ارز نیز بر نوسانات قیمتی آثار نامطلوبی را برجای گذاشته که اکنون مشاهده می شود.

 

آیا فکر می کنید غیرواقعی بودن تقاضای ارز می تواند بازار را به هم بریزد؟

 

نه، بدون شک فقط این یکی دو دلیل نیست که بازار را به هم ریخته. عوامل دیگری هم هست که با همدستی هم بازار را نابسامان کردند. یکی از این عوامل مشاهده برخی توهمات ارزی در کشور است. به طور یقین برخی توهمات و انتظارات از مسائل اقتصادی دخالت های کاملاً مشهودی را در تعیین قیمت ارز دارند. شک نکنید انتظارات و توهمات اقتصادی که برخی در این ماه ها به آن دامن زده اند قیمت ارز را بالا و پائین کرده این نکته ای که خدمت شما می گویم دارای منطق اقتصادی است.

 

در واقع برخی انتظارات تقاضا را برای دلار افزایش داده است لذا به دلیل انتظارات و توهمی که در اذهان عمومی جامعه وجود دارد آنها میل به خرید دلار پیدا می کنند، لذا این گونه به نظر می رسد عرضه ارز کم شده بر این اساس یک نوع هجوم به سمت تقاضای ارز در جامعه به وجود می آید لذا در مجموع روند مذکور یکی از پارامترهایی به شمار می آید که می تواند ارز را افزایش دهد.

 

برخی مدعی اند دولت عرضه را کم کرده است؟!

 

این گونه نیست. دولت عرضه را کم نکرده، این یک توهم است که در میان برخی به وجود آمده، البته این توهم توسط برخی رسانه های داخلی و خارجی به شدت به جامعه سرایت کرده که باید مراقب این مسئله باشیم لذا همین نکته و القای این که وضعیت بد است و بدتر خواهد شد نیز یکی از عوامل افزایش قیمت ارز است. درحالی که ما مانند قبل درآمد نفتی داریم و ذخایر طلا و ارز نیز به گفته مقامات مسئول و رسمی ۲۰۰ درصد افزایش و رشد داشته است. نگرانی مردم قیمت دلار را بالا می برد، لذا توهم رفتاری بدون شک بر متغیرهای اساسی اقتصاد اثرگذار است. این یک اصل اساسی در اقتصاد است و در همه جای دنیا نیز رعایت می شود.

 

بورس بازی در بازار ارز را چقدر مؤثر می دانید؟

 

اگرچه به عنوان نمونه برگزاری اجلاس کشورهای غیرمتعهد به گونه ای در تلطیف مسائل مختلف سیاسی اقتصادی کشورمان در سطح داخلی و خارجی آثاری مثبت به همراه داشت، اما شاهد هستیم بیگانگان و دشمنان قسم خورده نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، بار دیگر توان خود را به کار گرفته تا با زدن پاتک های مختلف آثار حرکت مذکور در مسائل اقتصادی کشورمان را کاهش دهند.

 

بدون شک کاهش قیمت مواردی نظیر سکه، رونق در بازار سرمایه و افزایش ثبات سیاسی برخی از دستاوردهای اجلاس نم است اما اگر به روش های مختلف عواملی در جهت مخدوش ساختن این مسائل به وجود آید بطور طبیعی در انتظارات عمومی جامعه برای مواردی نظیر مسائل ارزی آثاری به همراه خواهد داشت.

 

از سوی دیگر از نقدینگی بالای جامعه و سرمایه گذاری یکسری افراد و مجموعه ها در قالب مسائل بورس بازی به عنوان برخی دیگر از عوامل برجسته در نوسان افزایش قیمت ارز می توان یاد کرد، البته در این روند برخی واسطه ها در پشت پرده می توانند با بورس بازی از فضاسازی در کاهش و افزایش قیمت ارز، سودهای کلانی به دست بیاورند که این اتفاق رخ داده است.

 

جریان های سیاسی و تحریم های غرب را چقدر در نوسانات مؤثر می دانید؟

 

البته طرح این مسئله حاکی از چشم پوشی در برخی مشکلات بویژه در مسائل اقتصادی نیست. برخی محدودیت ها به دلیل مسائل تحریم در روند توسعه اقتصادی کشور در حال حاضر کاملاً قابل مشاهده است، البته با تدابیر مسئولان جایگزین هایی برای کاهش آثار تحریم در نظر گرفته شده است، به عنوان نمونه اگر صنعتی حدود ۱۰ درصد وابستگی به خارج داشته باشد باید پذیرفت این مسئله قابلیت های مطلوب فعالیت تجاری – اقتصادی را کاهش می دهد. بر این اساس باید تلاش جدی صورت گیرد تا این حداقل وابستگی نیز از بین برود. ساماندهی این گونه مسائل می تواند در تثبیت بازار ارز تأثیرگذار باشد.

 

البته در این میان انتظارسازی، ایجاد بدبینی و توسعه جو سوءتفاهم ها توسط برخی جریان های نامطلوب سیاسی داخلی – خارجی را نیز نمی توان در نوسانات ارزی از یاد برد.

 

برخی از مقامات دولتی و حتی کارشناسان اقتصادی نقش محدودیت و تلاش خارجی ها را در نوسانات قیمتی مؤثر می دانند، تحلیل شما چیست؟

 

بنده اخلال در بازار ارز را قطعی می دانم. این اخلال به طور قطع وجود دارد. اخلالگرانی در بازار هستند که در حال حاضر دارند از این آشفته بازار منتفع می شوند، هر چه وضعیت دلار نوسانی تر باشد سود آنها بیشتر می شود.

 

عرض کردم وضعیت کنونی اصلاً طبیعی نیست.اگرچه قبول دارم تحریم ها قصد برهم زدن مبادلات اقتصادی را در ایران دارند اما نقش دشمن داخلی در نابسامانی بازار ارز پررنگ تر است.

 

این را بدانید عرضه ارز و طلا کم نشده اما حرص به خرید و تحریک تقاضا افزایش داشته است، لذا پیشنهاد می شود در پاتک به دشمن در یک حرکت عاقلانه و جمعی باید با در نظر گرفتن منافع حرکت کرد.

/ 0 نظر / 7 بازدید