مواجه ایران با تحریم ها

وی افزود: «ما حدود ۱۰ مایل در قلب ایران با ماشین رانندگی کردیم و شاهد ساخت یک بزرگراه دو طبقه بودیم. باید به شما بگویم که این یک امر شگفت انگیز بود. شهر مانند یک شهر عادی پررونق بود. در آن پیشرفت و رونق به چشم می‌خورد. این امر را می‌شد از راهبندان‌ها حدس زد. معماری شهر به شدت جذاب و چشمگیر است و بنابراین باید گفت آنچه برای این کشور رخ داده، استقلال آن را در پی داشته است.»

گراول با بیان اینکه ایران در مسیر توسعه و پیشرفت است، افزود، «این کشور ناچار شده که کالاهای مورد نیاز خود را در داخل تولید کند و در نتیجه می‌تواند تولیدات خود را با سطح رقابت پذیری بالایی صادر کند...این امری است که در ایران در حال رخ دادن است.»

امریکا، رژیم اسرائیل و بعضی از متحدان آنها به طور مکرر ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه انرژی هسته‌ای این کشور متهم کرده‌اند.

ایران ضمن رد اتهامات می‌گوید، به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی حق دستیابی به فناوری هسته‌ای برای مقاصد صلح آمیز را دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که حاکی بر انحراف برنامه انرژی هسته‌ای این کشور به سمت تولید سلاح‌های اتمی باشد پیدا نکرده‌اند.

سناتور سابق امریکا ضمن انتقاد از تحریم‌های تحت هدایت امریکا علیه ایران گفت، واشنگتن به هیچ وجه نمی‌داند «کاری که می‌کند غیرسازنده بوده و به یک راه حل منتهی نمی‌شود.»

وی تاکید کرد، ایران قوانین آژانس بین المللی انرژی اتمی را نقض نکرده و آژانس هسته‌ای سازمان ملل بازرسانی را به تمام نقاط اعزام کرده و همچنان نیز این کار را می‌کند.

گراول با اشاره به فتوای حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد ممنوعیت تولید و استفاده از سلاح‌های اتمی گفت، «من فکر می‌کنم دولت اوباما (رئیس جمهور امریکا) متاسفانه صداقت بسیار کمی از خود نشان داده است. امام (حضرت آیت الله خامنه‌ای) به روشنی اظهار داشته‌اند که آنها به دنبال بمب نیستند زیرا قرآن آنها را از انجام این کار منع کرده است.»

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ۹ شهریور در آغاز شانزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران گفتند، « جمهوری اسلامی ایران استفاده از سلاح هسته‌ای و شیمیایی و نظائر آن را گناهی بزرگ و نابخشودنی می‌داند.»

گراول همچنین در مصاحبه خود گفت: «هیچ گزارش اطلاعاتی که نشان دهد آنها (ایران) به دنبال تولید بمب هستند، وجود ندارد. چنین چیزی ابدا وجود ندارد.»

گفتنی است، علی رغم اتهامات امریکا و رژیم اسرائیل، ۱۶ آژانس اطلاعاتی امریکا سال گذشته میلادی با انتشار گزارشی تایید کردند که تهران به دنبال تولید سلاح‌های اتمی نیست. جامعه اطلاعاتی رژیم اسرائیل نیز این گزارش را تایید کرد.

/ 0 نظر / 4 بازدید