«فرمانده لشکری که به دیدار دختر سرطانی‌اش نرفت »

خواهر کوچکی داشتیم که در نوجوانی به سرطان استخوان مبتلا شد. در زمان عملیات «الی بیت المقدس» (آزاد سازی خرمشهر) که پدرم در حال فرماندهی لشکر ۹۲ زرهی در خوزستان بود بیماری خواهرم شدت گرفت و همه از او قطع امید کردند پدرم به این فرزند ته تغاری‌اش علاقه زیادی داشت و خواهرم هم خیلی خاطر ایشان را می خواست. با قرارگاه تماس گرفتیم و به پدر اطلاع دادیم که دخترش آخرین روزهای عمرش را طی می کند و هر چه زودتر خودش را برای آخرین دیدار با او برساند. اما پدر قبول نکرد که بیاید. گریم که پدر نتوانست به دیدار خواهرم بیاید و آخرین لحظات عمر خواهر در کنارشان باشد. ایشان در جواب اصرارهای مادرم گفت: «این سربازانی که الان در حال جنگ با بعثی ها هستند همه شان فرزندان من هستند الان من وظیفه دارم کنار آن ها باشم و همراهشان بجنگم» خواهرم در سن ۱۶ سالگی فوت کردند و پدرم تا چهل و هفت روز بعد از وفات دختر ته تغاری اش هم نتوانست به خانه برگردد. فرمانده‌ی شهید امیر سرلشکر «سید مسعود منفرد نیاکی»  در ۶ مرداد ۱۳۶۴ بال در بال فرشتگان گشود در بهشت زهرای تهران - قطعه ۲۶ - ردیف ۸۰ - شماره ۴۷ در انتظار قیام مولایش آرام گرفته است. روحمان با یادش شاد.

آن‌روز که علمدار حسین (ع) از نوشیدن آب فرات انصراف داد یزیدیان  پنداشتند که شکست رزمجوی تشنه حسین برایشان آسان شد. اما غافل بودند از اینکه آن فداکاری نهالی می‌کارد تا در تاریخ برای بارها و بارها ثمر بخشد و امروز نیز فرمانده پیگیر راه حسین (ع) از شهد شیرین زیارت فرزند بیمارش منصرف می گردد تا یادآور آن واقعه عظیم باشد.

سید مسعود منفرد نیاکی به سال ۱۳۰۸ در آمل متولد شد. وی به سال ۱۳۳۱ پس از اخذ دیپلم در رشته طبیعی به ارتش پیوست و در سال ۱۳۵۵ درجه سرهنگی کسب نمود. سید مسعود پس از پیروزی انقلاب اسلامی به دلیل اشتهار به تشرع و عدم همراهی با رژیم پهلوی در سرکوب مردم انقلابی به خدمت در ارتش جمهوری اسلامی ادامه داد و در سال ۱۳۵۹ به مسئولیت های خطیری چون فرمانده لشکر ۸۸ زرهی - فرمانده لشکر ۹۲ زرهی و جانشینی فرمانده نیروی زمینی ارتش در جنوب منصوب گردید و در طراحی عملیات های رزمی در جنوب ایران نقش موثری ایفا نمود. به سال ۱۳۶۳ با حکم رئیس جمهور وقت به ستاد مشترک ارتش منتقل و به عنوان جانشین اداره سوم ارتش مشغول به کار شد. امیر سرلشکر مسعود منفرد نیاکی به تاریخ ۶ مرداد ۱۳۶۴ بال در بال فرشتگان گشود.

/ 0 نظر / 4 بازدید