ویکی پدیا امنیت کاربران خود را افزایش می دهد

Soon your embarrassing Wikipedia searches will be encrypted 1Wikimedia به تازگی اعلام کرده که در حال بروزرسانی وبسایت های خود و بکارگیری پروتکل امنیتی HTTPS برای تمامی زیرشاخه ها از جمله ویکی پدیا است. پروتکل HTTPS با ایجاد یک ارتباط رمزگذاری شده میان کاربر و سایت های ویکی مدیا، از اطلاعات تبادلی بین آن ها محافظت کرده و امکان جاسوسی و نظارت بر آن ها را به حد قابل توجهی کاهش می دهد.

 

البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که HTTPS چندان هم برای ویکی پدیا تازگی ندارد؛ کاربران از سال 2011 می توانستند به کمک افزونه ی HTTPS Everywhere امنیت ارتباط خود با این سایت را افزایش دهند و کاربران عضو ویکی پدیا نیز از سال 2013 به طور پیش فرض از ارتباط HTTPS بهره مند بودند.


Wikimedia در گذشته به دلیل پهنای باند ضعیف و اینترنت های ضعیف کاربران جهانی، از استفاده ی HTTPS در تمامی وبسایت هایش خودداری کرده بود. همچنین HTTPS می تواند بر روی فیلترینگ تأثیرگذار باشد، به همین دلیل ممکن است که کاربران کشورهایی که دچار فیلترینگ هستند، به طور کلی نتوانند سایت های ویکی پدیا را مشاهده کنند.


با آنکه ویکی پدیا برخلاف سایت های یاهو و فیسبوک به امنیت چندان بالایی نیاز ندارد، اما با افزایش روز افزون حملات اینترنتی، استفاده از بهترین پروتکل های امنیتی موجود کار عاقلانه ای به نظر می رسد.

/ 0 نظر / 24 بازدید