نوعی باگ نرم افزاری در هواپیمای بوئینگ 787S

787Sاداره هوانوردی دولت فدرال ایالات متحده آمریکا هشدار داده که وجود یک باگ نرم افزاری در هواپیما بوئینگ 787s می تواند باعث سقوط این هواپیما شود.

به گزارش نت شهر، اداره هوانوردی دولت فدرال ایالات متحده آمریکا به تازگی هشداری را در مورد هواپیمای ۷۸۷ Dreamliner بوئینگ صادر کرده و در آن متذکر شده است که وجود نوعی باگ نرم افزاری در سیستم های این جت می تواند به یکباره برق هواپیما را قطع کرده و کنترل آن را از دست خلبان خارج نماید.


براساس هشدار اداره هوانوردی دولت فدرال: «این دستورالعمل هوایی با هدف جلوگیری از قطع برق سیستم تهویه هواپیما صادر می گردد که در نهایت می تواند کنترل آن را از دستان خلبان خارج نماید

در صورت بروز این نقص، ژنراتورهای این هواپیما هر ۲۴۸ روز یک بار یا هر هشت ماه یک مرتبه وارد وضعیت ایمن می شوند و پرنده برای چندین روز متوالی برق مصرف می کند که در نتیجه آن، هر چهار واحد کنترل هواپیما به صورت همزمان از کار می افتند.

اگر چنین اتفاقی در جریان یک پرواز، یا بلند شدن و فرود آن رخ دهد می تواند نتایج مرگباری را به دنبال داشته باشد.

خوشبختانه یک راهکار موقت برای جلوگیری از بروز این مساله آن است که سیستم های برق هواپیما به صورت دوره ای خاموش و روشن شوند. براساس گزارشات ثبت شده از بوئینگ، همه جت های موجود در ناوگان آن برای جلوگیری از بروز این مشکل یک مرتبه خاموش و روشن شدند و به همین دلیل فعلا خطری از این لحاظ وچود نخواهد داشت و در عین حال، شرکت سازنده نیز مشغول تلاش است تا هر چه سریعتر راهکاری را برای حل این مشکل بیابد.

باید خاطر نشان شویم که این هشدار تنها بخشی از مشکلات هواپیماهای ۷۸۷ را نشان می دهد؛ در سال ۲۰۱۳ میلادی، باتری یکی از این پرنده ها دچار آتش سوزی مهیبی شد و بدنبال آن هیئت ملی ایمنی حمل و نقل آمریکا، هم اداره هوانوردی و هم بوئینگ را مقصر اعلام کرد.

در سال ۲۰۱۲ نیز کارشناسان امنیتی به وجود یک چیپ آسیب پذیر در سیستم های این هواپیماها پی بردند که امکان هک کردنشان از راه دور را برای خرابکاران فراهم می کرد.

/ 0 نظر / 23 بازدید