اهداف فتنه در برنامه های کواکبیان

صطفی کواکبیان، کاندیدای اصلاح طلبان در انتخابات آتی ریاست جمهوری ظهر امروز در سلسله نشست های خبری جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی موسوم به"تا انتخابات" حاضر شد و به سئوالات خبرنگاران رسانه های مطرح کشور پاسخ گفت.

وی در این نشست گفت: ذات انقلاب اسلامی فقط برای معیشت و مسائل مادی مردم نیست و بخشی از آن نیز مربوط به تحقق معنویت و کمالات انسانی و رشد فضائل اخلاقی است.

وی افزود: وظیفه رئیس جمهور در قانون اساسی طبق اصل 121 ترویج اخلاق است که ما باید مروج آن باشیم.

نامزد جبهه اصلاح‌طلبان با دولت اخلاق خواندن کابینه خود اظهار داشت: در این 4-5 سال بداخلاقی هایی ترویج داده شد که به عنوان سومین دلیل تشکیل دولت اخلاق مطرح است.

کواکبیان در تشریح برنامه های خود اظهار داشت: در دولت اخلاق 12برنامه اقتصادی، 5 برنامه بین المللی، 5 برنامه امور کلان و زیر بنایی و 5 برنامه اجرایی داریم. که در نهایت 50 گلی است که باید در دولت اخلاق شکوفا شود.

بعد از اظهارات کوتاه کواکبیان خبرنگاران رسانه های مختلف سئوالات خود را مطرح کردند، و کواکبیان نیز به سئوالات خبرنگاران پاسخ گفت. بی باک مشروح پرسش و پاسخ های مطرح شده در این نشست را در ادامه تقدیم می کند.

خبرگزاری فارس: الان اجماع اصلاح طلبان در چه مرحله ای است و برای چند نفر در حال شکل گیری است؟ زمزمه هایی شنیده شده که در صورت عدم ورود آقای خاتمی، جهانگیری کاندیدای اصلاح طلبان خواهد بود. درست است؟

خبرگزاری مهر این خبر را منتشر کرد ولی من نمی دانم که این خبرگزاری از کجا این خبر را بدست آورده بود. خیر  چنین چیزی وجود ندارد. هیچ ائتلافی هم در اصلاح طلبان شکل نگرفته است.

اصلاح طلبان برای برون رفت از وضعیت فعلی، نبایستی تعدد کاندیدا داشته باشد. نباید تجربه ی تلخ 84 مجدداً تکرار شود. برای معرفی کاندیدا سه راهکار نظرسنجی، حکمیت و نشست سی و پنج حزب اصلاح طلبان است.

واحد مرکزی خبر: در صداقت به خودتان چه نمره ای می دهید؟

قطعا بیست.

واحد مرکزی خبر: آقای خاتمی در چه صورت وارد صحنه انتخابات خواهد شد؟ آیا اصلاح طلبان از یک اصولگرای اصلح حمایت خواهند کرد؟

خاتمی شرایط را برای حضور مساعد نمی داند.  درمورد سؤالی که اگر شخصی را خارج از طیف اصلاحات ببینیم حمایت می کنیم، سؤالی است که بارها جواب داده ام. ما کاندیدای اجاره ای نمی خواهیم.  یا نمی آییم یا اگر بیاییم از کاندیداهای خودمان حمایت می کنیم. چرا از دیگران قرض بگیریم.

خبرگزاری مهر: آیا برای رابطه با آمریکا و یا کشورهایی که حساسیت هایی در مورد آن ها وجود دارد، برنامه ای دارید؟ آیا هدفمندی یارانه ها ادامه پیدا می کند؟ نظرتان پیرامون تعطیلی زود هنگام دانشگاه ها در آستانه انتخابات چیست؟

 

دانشگاه ها باید در بحث انتخابات فعال باشند و هیچ نگرانی و دغدغه ای نباید داشته باشیم. شنیده شده است این اختیار را به بعضی از دانشگاه ها داده اند که برنامه های درسی شان را تنظیم بکنند یعنی قطعی نیست که همه امتحانات در همه ی دانشگاه ها قبل از انتخابات تمام شود. ولی به هر صورت کج سلیقگی است لزوم خلق حماسه سیاسی این است که شور و نشاط دانشجویی ضمیمه ی آن باشد.

 

در مورد هدفمندی یارانه ها، قرار نیست این برنامه الی الابد ادامه یابد. این دولت برای پرداخت یارانه هرکجا کم آورد به منابع مالی دیگر ناخنک زد.

در بودجه 93 حتما بحث هدفمندی ها را لحاظ خواهیم کرد. کم و زیاد شدن آن هم  به درآمدهای ناشی از افزایش قیمت ها بستگی دارد. باید جلوی رشد نقدینگی را بگیریم برای این کار هم می توان یارانه ها را به صورت کارت اعتباری پرداخت شود.

در رابطه با برقراری رابطه با آمریکا هم عرض کردم  می توان شش ماهه این روابط را برقرار کنیم!

در حال حاضر هم برای بحث مذاکره با آمریکا دو رویکرد وجود دارد. یک رویکرد می گوید که اصلا نمی توان رابطه برقرار کرد و می گویند آنها شیطان بزرگ و گرگ هستند. یک دیدگاه که بنده طرفدار این دیدگاه دوم هستم این است که علی رغم همه ی این ها  برای تأمین منافع ملی خودمان می توانیم رابطه برقرارکنیم!

حداقل فایده برقراری ارتباط این است که جلوی تحریم های جدید را می گیریم و تحریم های قبلی را هم دفع می کنیم و بحث های هسته ای را که موی دماغ است، نخواهیم داشت! لذا برنامه ما این است که با یک دیپلماسی فعال و مثبت و منطقی با حفظ منافع ملی خودمان در چارچوب مصلحت و حکمت با یک اقتدار و قدرت ملی این کار را می کنیم.

بی باک: آقای کواکبیان شما که در مجلس نهم رای نیاوردید چقدر احتمال رأی آوردن خود را در انتخابات ریاست جمهوری می دهید؟ اساسا به نظر شما مردم تا چه حد به اصلاح طلبان که در ایام فتنه عملکرد مثبتی نداشتند، علاقمند هستند؟

آیا شما نگران محبوبیت من هستید؟ من اعتقاد دارم اصلاح طلبان دارای جایگاه مردمی هستند. ما مطمئنیم که اصلاح طلبان برنده انتخابات هستند. فتنه را نباید اینقدر کش داد. باید قضایای سال 88 فراموش شود. اگر قرار بر توبه کردن باشد اصولگرایان باید توبه کنند. احمدی نژاد باید توبه کند. ما مثل اصولگرایان نیستیم که اول از کسی حمایت کنیم بعد از او انتقاد بکنیم.
  

خبرگزاری ایلنا: اصلاح طلبان در چه صورت پیروز انتخابات خواهند شد؟

اصلاح طلبان حتما در انتخابات برنده خواهند شد. اگر در دور اول موفق نشوند قطعا یکی از طرفین دور دوم خواهد بود. پیروزی اصلاح طلبان هم مشروط به این است که اجماع داشته باشیم.

 
ایلنا: نظرتان درمورد کاندیداتوری خاتمی و هاشمی چیست؟ آیا با طرح وحدت ملی مطرح شده از سوی هاشمی موافقید؟

اعلام کردم اگر خاتمی بیاید به نفع وی کنار خواهم رفت اما اگر هاشمی بیایند حزب باید تشخیص بدهد.

هاشمی طرح وحدت ملی را مطرح کرد. اگر اصولگرایان و اصلاح طلبان بخواهند برای تغییر وضعیت موجود در عرصه بیایند ولی این اتفاق نمی افتد. ممکن است اصلاح طلب ها موافقت کنند ولی اصولگرایان نه. 

شبکه خبر: با توجه به اینکه بسیاری از طرح ها و برنامه های دولت به اتمام نمی رسد، اگر رئیس جمهور شوید چه برنامه ای برای اتمام این پروژه ها دارید؟ مهم ترین شاخصه دولت آقای احمدی نژاد چی بود؟

بعضی ها معتقدند آقای احمدی نژاد به اندازه 4 دولت قرض بالا آورده است. هر کدام از برنامه ها که در چاچوب قانون بودجه، قابل تامین اعتبار باشد باید انجام شود. دولت احمدی نژاد سه بحث مثبت دارد سفرهای استانی، ساده زیستی  که اوایل کار بود و در اواخر خبری از ساده زیستی نبود و دیگر اینکه پشتکار خیلی خوبی داشتند.

بولتن نیوز: گفتید می توانیم در قبال لغو ادامه غنی سازی 20 درصد امتیازاتی بدست بیاوریم. این امتیازات همان کاهش تحریم هاست و مردم خواستار کاهش تحریم ها هستند اما آیا مردم برای اینکه تحریم ها کاهش یابد راضی اند که غنی سازی 20درصد لغو شود؟

غنی سازی 20 درصد برای تولید دارو است. صرفه اقتصادی این است که ما این سوخت را از جای دیگر تأمین کنیم. خوشبختانه به دانش فنی غنی سازی اورانیوم 20% دست یافته ایم اما برای ما گران تمام می شود. می توانیم برای لغو تحریم ها از غنی سازی دست بکشیم! آنها می توانند از لحاظ پدافندی مراکز هسته ای را بزنند جزء فردو که در دل کوه قرار گرفته است لذا می گویند تعطیل کنید. در علم سیاست مذاکره باخت باخت بدترین نوع مذاکره است یعنی وقت تلف کردن. نه آنها چیزی بدست می آورند و نه ما. 

رجا نیوز: باتوجه به وقایع سال 88 آیا اصلاحات برنامه جدیدی برای تطهیر کارنامه خود دارد؟ دلایل اینکه خود را رجل سیاسی می‌داند، چیست؟ نظرتان درباره شعار زنده باد بهار چیست؟

تعدد کاندیداهای اصلاح طلب یعنی واگذاری میدان به رقیب و تجربه سال 88 را تکرار نمی کنیم. تنها نامزدی هستم که دکترای علوم سیاسی دارم و در مجلس هم عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بودم؛ سال ۷۶ بود که دکتری از دانشگاه تربیت مدرس اخذ کردم. منظور دولت از شعار زنده باد بهار، اسفندیار است.

 

خبرگزاری دانشجو: سال 84 به همراه آقایان مهر علیزاده و معین رد صلاحیت شدید، دلایل رد صلاحیت شما چی بوده و آیا ممکن است دوباره رد صلاحیت شوید اگر این اتفاق بیفتد چه کار می کنید؟

از من نپرسید به چه دلیلی رد صلاحیت شدم. از آنهایی که رد کردند بپرسید اگر واقعاٌ بحث رجال مذهبی و سیاسی باشد سوابق من مشخص است و تا به امروز یک لحظه آرامش ندارم که از بحث های سیاسی دور شوم و اگر مشکلی در خود می دیدم کاندیدا نمی شدم.

ما خود را اصول گرا می دانیم از لحاظ مبانی اصولی اما نه در جبهه اصولگرایان و ادعا داریم که بسیار پایبند اصول بودیم و اصولگرایان پایبند نبودند و جالب این است مشایی و علی مطهری خود را اصول گرا می داند حالا کدامیک اصول گرا هستند. جهت گیری ما جداست.

ما دو جبهه داریم عضو مردم سالاری شورای فرهنگی اصلاحات و هم عضو جبهه اصلاح طلبان هستیم فعلاٌ یکسری از جبهه اصلاح طلبان گفتند حمایت می کنیم.

 

 

 

انقلاب نیوز: تحلیل برخی از سیاسیون این است که ورود شما به عرصه انتخابات با این هدف است که پست وزارت و یا معاون اولی متعلق به شما باشد و کاندیدای واحد دیگری از اصلاحات در انتخابات ریاست جمهوری حضور یابد؟

بنده از این قضیه مطلع نیستم، تصمیمی که کنگره یازدهم حزب مردم سالاری در5 بهمن مطرح شده هرگز چنین صحبتی نبوده که بنده به عنوان معاون اولی یا وزارت باشم بلکه بنده به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری مطرح شدم و تا به حالا هیچ تقسیم کاری صورت نگرفته است، بنده در صورت اجماع منطقی کناره گیری خواهم کرد.

خبرنامه دانشجویان ایران: چه برنامه ای برای تداوم سفرهای استانی دارید؟

سفرهای استانی را همیشه باید داشته باشیم، اما نه چهار مرتبه به یک استان. بخشی از کار را باید مسئولین استان ها انجام دهند، سفرهای استانی خوب است اما ایجاد توقع جدید درست نیست، سفرهای چهارم ریاست جمهوری جنبه انتخاباتی داشت، دولت باید از پایتخت نتیجه مصوبات سفرهای استانی را پیگیری کند.

 

هفته نامه پیام قم: مسئله اصلی کشور اشتغال و گرانی است. برنامه شما برای رفع این مشکلات چیست؟ اگر آقای هاشمی نامزد ریاست جمهوری شوند به نفع ایشان کناره گیری می کنید؟

بنده با کاندیداتوری آقای هاشمی رفسنجانی موافق نیستم، دولت فعلی دوست دارد جریان انتخابات دو قطبی شود، تا بتواند به مسائل حاشیه ای بپردازد، به همین دلیل خیلی ها دو قطبی بودن انتخابات را نمی پسندند.

زمانی که هیچ حزب اصولگرایی از آقای هاشمی رفسنجانی حمایت نمی کند به این معنی است که دولت و اصولگراها احساس می کنند  باید کاری کنند که این اتفاق نیافتد، و این باعث می شود که با هم متحد شوند.

در پایان دوره چهارساله ریاست جمهوری نرخ بیکاری را زیر 10%میرسانم.

هر یک دلار واردات یعنی یک شغل را از دست می دهیم، وقتی واردات زیاد است نباید انتظار داشت که تولید داخلی شکل بگیرد. حفظ اشتغال موجود ،مهم تر از اشتغال زایی است.

 

پایگاه خبری ولی امر: شما عنوان کرده بودید که اصلاحات بر پایه ارزش های دینی، ‌خط امام،‌ قانون اساسی، مطالبات ملی و منافع مردم است با توجه به این صحبت ها اصلاحات امام، نظام و ولایت فقیه را قبول داردسال 88 رهبر انقلاب فرموند فتنه جریانی برای براندازی نظام و ولایت فقیه بود،‌ در این فتنه خیلی از بزرگان اصلاحات هم بودند،همین صحبت رهبر ادعای شما و صحبت شما را در این زمینه رد نمیکند؟


یکی از اشکالاتی که صورت گرفت همین بود که هر کاری در حوادث 88 اتفاق افتاد به اصلاحات نسبت می دادند و حاضر به تفکیک نبودند.

باید بین اصلاح طلبانی که داخل نظام و کسانی که در فتنه بودند تفکیک کنیم، چرا این ذهنیت وجود دارد.

هر کسی که قانون را نمی پذیرد از نظر من اصلاح طلب نیست و باید برای آنها اسم دیگری بگذارید؛ مانند: رادیکال،‌ شورشگر، یا هرچیزی دیگر. مفهموم اصلاحات یعنی اینکه چارچوبها وجود دارد اما اشکالاتی را که در این چارچوبها هست را اصلاح می کنیم.

شاید زمانی بخواهیم قانون اساسی را هم عوض کنیم ولی همان هم باید در چارچوب قانون باشد. یعنی تغییر خودش را هم خودش پیش بینی کرده است و در اصل 177 کاملا مشخص شده که چطور می شود بازبینی کرد. اما اگر کسی بیاید و بگوید نه قانون اساسی باید برود کنار و جنبه براندازی داشته باشد مثل این می ماند که بخواهد کل این چارچوب را از بین ببرد و این دیگر بحث اصلاح طلبی نیست.

هیچ کسی حتی در بین اصولگرایانی که در انتخابات هستند نگرش اول رابطه با آمریکا نیست، بلکه اگر شرایط خوبی پیش بیاید مذاکره می کنند.

/ 1 نظر / 4 بازدید
omid

وبلاگ شما برای خبر دار شدن از اوضاع سیاسی انتخابات بسیار مفید است با تشکر از تلاشهای نویسنده و گرداننده وبلاگ.