رایزنی برای فرار از باتلاق سوریه

سفر اردوغان به آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با کامرون نخست‌وزیر انگلیس در کاخ سفید از ناگسستنی بودن روابط دو کشور خبر داد. اوباما گفت: متعهد شدیم تلاش‌های خود را برای تشدید فشارها بر دولت بشار اسد ادامه دهیم.

در این میان در واکنش به برخی ادعاها سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه تصریح کرد که هیچ توافقنامه همکاری میان وزارت اطلاعات مسکو و واشنگتن برای انجام تحقیقات در خصوص سلاح‌های شیمیایی در سوریه منعقد نشده است. این در حالی است که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر صهیونیست‌ها برای دیدار با ولادیمیر پوتین دیروز با محوریت مسائل سوریه وارد شهر سوچی در حاشیه دریای سیاه شد.

سخنگوی رئیس‌جمهوری روسیه با اشاره به افزایش نگرانی مسکو از تشدید وخامت اوضاع پیرامون سوریه، گفت: ولادیمیر پوتین مذاکرات بسیار جدی در این زمینه با «بنیامین نتانیاهو» خواهد داشت.یکی از وزیران کابینه رژیم صهیونیستی نیز ، دولت روسیه را به فروش سلاح به دولت سوریه و بی‌ثبات کردن خاورمیانه متهم کرد.

در ادامه اقدامات سیاسی در جهان با محوریت سوریه وزیران امور خارجه کشورهای عربی و ترکیه با برگزاری نشستی در خصوص سوریه، نگرانی خود را نسبت به بحران این کشور و احتمال تاثیر آن بر ثبات منطقه اعلام کردند
وزیران امور خارجه عربستان، اردن، قطر، ترکیه، امارات و مصر در این نشست که با هدف بررسی اوضاع سوریه از دیدگاه منطقه‌ای برگزار شد، مدعی شدند که نظام سوریه مسئول ادامه اقدامات خشونت‌آمیز در این کشور است. در همین حال وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، مون دبیر کل سازمان ملل از ۱۶ تا ۱۹ ماه مه (۲۶ تا ۲۹ اردیبهشت) به روسیه سفر می‌کند و با وزیر امور خارجه این کشور مذاکره خواهد کرد. در این میان عمران الزعبی وزیر اطلاع رسانی سوریه از مردم این کشور به عنوان مسئول تعیین سرنوشت بشار اسد نام برد.نیروهای ارتش سوریه ضمن پیشروی در منطقه «النبک» از توابع ریف دمشق در جنوب سوریه کنترل شماری از مزارع این منطقه را به دست گرفتند.

روزنامه سوری الوطن از استقرار نخستین گروه های ارتش این کشور در مرکز شهر راهبردی القصیر واقع در مجاورت مرز لبنان خبرداد. در همین حال در واکنش به ادعاهای سران ترکیه، نخست وزیر سوریه تأکید کرد که مردم سوریه با همه گروه‌هایش خواهان موفقیت گفتمان ملی است و آن را تنها راهکار موجود برای خروج از بحران کشور می‌دانند.«وائل الحلقی» نخست وزیر سوریه انفجارهای تروریستی اخیر «ریحانلی» ترکیه را محکوم کرد و افزود: آشکار است که ارگان‌‌های وابسته به حکومت اردوغان در پشت پرده این تجاوزهای تروریستی بزدلانه دست دارند.
موسسات امنیتی اسرائیل از پایداری بشار اسد رئیس جمهور سوریه بعد از دو سال از آغاز بحران در این کشور شوکه شده‌اند، بویژه اینکه آنها پیش‌بینی می‌کردند که بشار اسد در طول چند ماه ساقط شده و رئیس جمهور جدیدی برای این کشور انتخاب شود، اما بعد از گذشت دو و نیم سال از آغاز بحران بشار اسد همچنان در کرسی خود مستقر است

/ 1 نظر / 4 بازدید
میلاد

با سلام وبت جالبه به وب من هم بیا ببین مطالب می پسندی ‌ ‌‌