آیا 2013، سال تلفن های منعطف خواهد بود؟

برای اینکه یک محصول کاملاً منعطف داشته باشیم باید هم نمایشگر در جلو، هم بورد حاوی تراشه ها در عقب و هم باتری دستگاه به علاوه بدنه و صفحه لمسی و سایر قطعات، قابل انعطاف باشند. می دانیم که در حال حاضر خیلی از این قطعات قابل انعطاف نیستند بنابراین به احتمال زیاد نسل اول تلفن های منعطف را نمی توان لوله کرد و در جیب گذاشت، ولی قابلیت انعطاف محدود، خود می تواند در جلوگیری از وارد آمدن صدمه به بخش نمایشگر دستگاه ها و رفع نگرانی از این بابت مفید فایده باشد.

گفته می شود در راه ساخت نمایشگرهای منعطف، کمپانی هایی مثل سامسونگ نیم نگاهی به گرافین دارند؛ متریالی که اولین بار در سال 2004 توسط دو دانشمند روس تبار در دانشگاه منچستر تولید شد. گرافین یک ورقه از جنس کربن با ضخامتی به اندازه یک اتم است، با این حال سخت تر از الماس، سبک، شفاف و منعطف نیز هست.

محققین معتقدند که گرافین می تواند آینده انقلابی دستگاه های دیجیتال را رقم زده و در نهایت جایگزین سیلیکون شود. یکی از دست اندر کاران نوکیا می گوید: "ما هم اکنون مشغول کار بر روی نمایشگرها و سطوح منعطف، خمش پذیر و شفاف هستیم که در آینده می توانند جزئی از تلفن ها، تبلت ها، تلویزیون ها و سلول های خورشیدی باشند. سامسونگ در این زمینه واقعاً پیشرفت کرده ولی ما هم در نوکیا کارهای فوق العاده ای انجام داده ایم."

او می گوید گرافین مکمل و ارتقا دهنده کیفیت OLED ها خواهد بود زیرا به لحاظ تئوریک، حتی باتری یک تلفن منعطف را نیز می توان از این متریال ساخت. به نظر می رسد در آینده، تلفن های ما نه فقط هوشمند، بلکه منعطف نیز خواهند بود.

/ 0 نظر / 4 بازدید