تکاوران ارتش/تیپ 65

تکاوران ارتشامروز نیروی زمینی ارتش با بهره‌گیری از نیروهای کماندو، بسیار آماده‌تر از ارتشی است که در مهرماه سال ۵۹ ، با ۲ لشکر در غرب و جنوب کشور مقابل ۱۲ لشکر بعث ایستاد.

پرسنل یگان‌های تکاور به لحاظ حساسیت و پیچیدگی عملیاتی از  میان گروه‌های مختلف رزمی جذب شده و در رده یگان‌های نخبه نظامی یا رزمی Combat Elite Unites سازماندهی شده و دارای تخصص لازم برای هدایت رزم به دو شکل تاکتیک و استراتژیک هستند.

 پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ابتدا تیپ 23 نوهد برای مأموریت‌های خاص و ویژه سازمان‌دهی شد. نیروهای این تیپ در مأموریت‌های زیادی مانند درگیری‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان و کردستان شرکت کردند.

این نیرو‌ها نقش چشم‌گیری در مقابله با عناصر بیگانه و ضدانقلاب داشته و با حضور مستمر خود توانستند اقدامات شایسته‌ای در دفاع از انقلاب و کشورمان انجام دهند.

با شروع دفاع مقدس و حمله رژیم بعث به ایران این نیاز احساس شد که تیپ 23 نوهد به لشکر تبدیل شود، به همین دلیل لشکر 23 تکاور تشکیل و مأموریت‌های متعددی را با موفقیت انجام داد.در عملیات بزرگ بیت‌المقدس که به فتح خرمشهر منجر شد، انجام جنگ‌های چریکی تیپ 65 نیروی مخصوص نوهد لشکر 23 تکاور نقش فعالی در آزاد سازی خرمشهر ایفا کرد.

/ 1 نظر / 4 بازدید
ورامین نامه

با سلام وقت بخیر خوشحال میشم سری به سایت شهر ما بزنید و از امکاناتش استفاده کنید . در صورتی که براتون مقدور هست ما رو با عناون ورامین نامه به لینک هاتون اضافه کید و کمک کنید دیگران هم سایت ما رو ببینن. با تشکر www.varaminnameh.com