اعزام چند یگان پیاده نظام روسی به سوریه

براساس این گزارش، دو کشتی جنگی دیگر اخیرا دریای سیاه را به مقصد آبهای سوریه ترک کرده‌اند. یک منبع در فرماندهی ستاد ارتش روسیه  نیز از حضور چند یگان پیاده نظام در یکی از کشتی‌های جنگی اعزامی به سوریه خبر داد.

بنا به گزارش خبرگزاری رسمی روسیه این کشتی‌ها به دلیل احتمال ایجاد شرایط اضطراری و نیاز به خروج شهروندان روسیه از سوریه، عازم این کشور می‌شوند.

از سوی دیگر شبکه خبری روسیه الیوم اعلام کرد که وزارت خارجه روسیه خبر داده است که مسئولان روسیه و آمریکا ماه آتی میلادی نشستی را با اخضر الابراهیمی در خصوص حل و فصل بحران سوریه برگزار می‌کند.

گنادی گاتیلف، معاون وزیر خارجه روسیه نیز در صفحه شخصی‌اش در پایگاه اجتماعی توییتر در این خصوص نوشت: «نشست مذکور در ژانویه و با حضور نماینده کشور آمریکا و الابراهیمی برگزار می‌شود.»

روز گذشته اخضر ابراهیمی نماینده سازمان ملل و اتحادیه عرب درا مور سوریه پس از دیدار خود با مقامات روسیه اظهار کرد که در صورت فروپاشی دولت  و «سومالیزه» شدن سوریه، این کشور در سال آینده شاهد تشدید خشونت ها خواهد بود و احتمالا شمار قربانیان به  ۱۰۰ هزار  کشته خواهد رسید.

 اخضر ابراهیمی گفت: «شرایط در سوریه خیلی،  خیلی بد است و دارد بدتر می شود و وضعیت  به سرعت در حال وخیم تر شدن است.» به گزارش رویترز، وی افزود مردم درباره تقسیم شدن سوریه به چند کشور کوچک صحبت می کنند، این اتفاق نخواهد افتاد. بلکه آنچه اتفاق خواهد افتاد سومالیزه شدن سوریه خواهد بود.

طبق این گزارش حکومت بشار اسد و گروه های مسلح مخالف تاکنون علاقه چندانی به راه حلی سیاسی برای بحران سوریه نشان نداده اند. اخضر ابراهیمی در این باره عنوان کرد: «مشکل این است هیچ یک از طرفین حاضر به گفت وگوی مستقیم با طرف دیگر نیست به همین خاطر به کمک های خارجی (برای حل مشکل)  نیاز داریم.»

معاذ الخطیب، رئیس ائتلاف ملی نیروهای اپوزیسیون سوریه، روز جمعه هشتم دیماه کناره‌گیری بشار اسد از قدرت را شرط اصلی برای شرکت در مذاکرات دانست.

اخضر ابراهیمی دوشنبه هفته گذشته با بشار اسد در دمشق دیدار کرد و سپس به روسیه رفته و با مقام های این کشور در خصوص طرحش برای پایان دادن به خشونت در سوریه مذاکره کرد. ابراهیمی روز یکشنبه نیز با نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب  دیدار کرد.

احضر ابراهیمی که به همراه نبیل العربی در یک کنفرانس مطبوعاتی در قاهره صحبت می کرد، هشدار داد درصورت تداوم درگیری ها در سوریه در سال آینده شمار تلفات افزایش خواهد یافت.

اخضر ابراهیمی گفته است: «در صورت دست نیافتن به راه حلی  طی ماهها آینده، سوریه تهدیدی برای صلح و امنیت در جهان خواهد بود.»

در همین حال ولید البنی، سخنگوی ائتلاف مخالفان سوریه اعلام کرد که تنها امتیازدهی مخالفان به دولت سوریه این است که بشار اسد بدون محاکمه شدن از قدرت برکنار شود.

وی در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی ترکیه گفت: «مذاکره در خصوص بحران سوریه تنها پس از برکناری اسد از قدرت ممکن خواهد بود.»

البنی همچنین قبول هرگونه طرحی که این شرط مخالفان را در بر نداشته باشد بعید دانسته و گفت: «اصل بر این است که بشار اسد به خاطر اقداماتش در سوریه محاکمه شود اما موافقت مخالفان با برکناری وی بدون محاکمه امتیازدهی بزرگی است.»

جورج صبرا، رئیس شورای ملی مخالفان سوریه نیز به نوبه خود اعلام کرد که ما هرگز با هرگونه راهکاری که به نظام اسد مشروعیت بدهد ولو برای یک روز موافقت نخواهیم کرد.

پیشتر سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرده بود که بشار اسد، قصد برکناری از سمتش را ندارد و اصرار بر این مسئله وضعیت را در سوریه بدتر می‌کند.

رجب  طیب اردوغان، نخست وزیرترکیه، هم روز یکشنبه از یک اردوگاه پناهندگان سوریه در مرز  ترکیه و سوریه بازدید کرد. رجب طیب اردوغان باردیگر خواهان کناره گیری بشار اسد از قدرت شده است. نخست وزیر ترکیه تحولات سوریه را «تولد مقدس» خوانده است.

در همین حال، به گزارش رویترز، نیروهای دولتی پس از چند روز نبرد سنگین روز شنبه  توانسته اند، محله سنی نشین  دیر بعلبه در شهر حمص را به کنترل خود در آوردند.

مخالفان سوری می گویند شمار زیادی پس تصرف محله  دیر بعلبه  توسط نیروهای دولتی کشته شده اند.گروه نظات بر حقوق بشر سوریه گفته است که ۱۷ نفر پس از تصرف این محله توسط نیروهای دولتی تیرباران شده اند.

از سوی دیگر برخی منابع خبری اعلام کردند که ارتش سوریه چهار خلبان ترکیه‌ای را که در حملات گروه‌های تروریستی به فرودگاه‌های حلب دست داشتند بازداشت کرده است.

بنا به نوشته روزنامه اوئطن سوریه، یگان‌های ارتش سوریه اخیرا در تلاش برای دستگیری و پیگرد بقایای گروه‌های تروریستی چهار خلبان ترکیه‌ای را که در حال تلاش برای ورود به فرودگاه حلب به همراه یک گروه مسلح بودند دستگیر کردند.

/ 0 نظر / 4 بازدید