تحلیل "امریکن اینترپرایز" از تحریم ایران

کشورهای آسیایی از جمله ژاپن، هند و کره جنوبی، بخش عمده ای از منابع عمده درآمد ایران در بخش انرژی هستند اما از بین این کشورها، چین قوی ترین متحد دیپلماتیک ایران در قاره آسیا است که نقش شریک حیاتی این کشور را در بخش انرژی بازی می کند.

در ادامه برمن با اشاره به آمار منتشر شده توسط «واحد اطلاعات اقتصادی اکونومیست» مبنی بر اینکه چین در حدود ۵۰ درصد از حجم صادرات نفت خام ایران را به خود اختصاص داده می نویسد: روشن است که پکن می تواند در روند تشدید فشار اقتصادی بر ایران موثر واقع شود.

برمن می نویسد: اگر پکن صادقانه با واحدها و شرکت های تجاری سرگرم معامله با ایران برخورد کند، عواقب این کار برنامه اتمی ایران را حداقل در کوتاه مدت فلج خواهد کرد اما تا به حال چنین کاری نکرده است و در عوض در قبال ایران سیاستی افزایشی را در پیش گرفته است. در زمینه انرژی، چین حداقل اقدامات لازم را برای پایبندی به شروط محدودیت های اقتصادی روی کاغذ- و نه روح تحریم ها- انجام داده و در زمینه منع اشاعه هسته ای حتی از این نیز کمتر اقدام کرده است.

همزمان به گزارش رویتر، نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد: تحریم ها به تنهایی نمی تواند ایران را از پیشبرد برنامه هسته ای اش باز دارد، همان طور که نتوانست حتی کره شمالی را مهار کند.

وی می گوید: تحریم ها باید با تهدید نظامی قوی و معتبر همراه باشد. از سوی دیگر وبسایت رادیو فردا با اشاره به بیانات رهبرمعظم انقلاب در دیدار اقشار مختلف مردم آذربایجان، نوشت: سخنان آیت الله خامنه ای نشان داد دیپلماسی هسته ای ایران با وجود فشار تحریم ها بی تغییر مانده است.

/ 0 نظر / 5 بازدید