گاف بزرگ داوران اسکار

سلیمانی‌فاخر در ادامه افزود: شاید آنان آنقدر درگیر و دار دغل بازی های سیاسی شده‌اند که تنها به نتیجه و عواید اقتصادی و کسب اعتبار و همسو شدن با دولتمردان برای آنان کافی است. «آرگو» نشان داد که جهانیان و حتی هنرمندان هم نان به نرخ روز خور هستند.بهتر بود اگر آنان می‌خواستند در یک نبرد ملی شرکت کنند لااقل سفارشی را به گروهی می‌دادند که قدری از ابزار تخصص و هنر در ساخت چنین فیلمی به خرج می‌دادند تا آبروی هشتاد و اندی ساله خود را حفظ می‌کردند.
 
وی در ادامه افزود: این اقدام نوید می‌دهد که جامعه هنری نیز در حرکت است و ما از حالا به بعد باید منتظر موجی از فیلم‌های ضد ایرانی باشیم، اعلام جایزه این فیلم توسط همسر رییس جمهور آمریکا اتفاق عجیب این مراسم است چرا که کسی که ارتباطی به این فضا ندارند باید وارد چنین مقوله‌ای شود. مسئولین آکادمی به غایت دیگر ابایی از رو شدن بازی‌های پنهان خود ندارد و نقاب از چهره برداشتند.
 
این منتقد در ادامه افزود: از منظری دیگر جدای اینکه «آرگو» مفهوم و تمی ضد ایرانی دارد اما در واقع چند نگرش از آن استنباط می شود. آمریکا با اهدای اسکار به این فیلم پیام سیاسی‌اش را ازطریق این کانال هم به ایران می‌فرستد.به این معنی که ما برای مبارزه با ایران از هر اهرمی استفاده می‌کنیم.حتی با ساخت فیلمی غیر هنری که روابط، کنش‌ها و واقعیت‌های آن عاری از مدیوم سینماست.
 
وی در پایان این گفت‌وگو خاطرنشان کرد: فیلم «آرگو» را نباید صرفا کار بن‌افلک به عنوان کارگردان فیلم دانست. این أثر، در واقع نماینده تام‌الختیار پندار عمومی نظام آمریکا درباره ایران است. امروز دائم به محکوم کردن «آرگو» در مقالات، نوشته‌ها و اظهار نظرها راه صحیحی برای مقابله نیست. می‌بایست فیلمی در سطحی از بهره مندی از هنر ساخت و به دفاع از حیثیت ایرانی و مقابله به مثل کرد ،کاری که باید به کاردان‌ها سپرد و این هم می‌بایست آگاهانه و بهره‌مند از زیبایی شناختی هنر باشد.

/ 0 نظر / 4 بازدید