وزارت اطلاعات چگونه در دسترس آمریکا قرار گرفت؟

«مرکز تحقیقات فدرال کتابخانه کنگره» آمریکا که در گزارشی ۶۴ صفحه‎ای به بررسی فعالیت وزارت اطلاعات ایران پرداخته است، با اشاره به ناتوانی مراکز اطلاعاتی ایالات متحده برای کسب اطلاعات درباره دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی، منبع اصلی گزارش خود را وبلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی فارسی زبان ایرانی معرفی کرد.

به گزارش رجانیوز، مرکز تحقیقات فدرال کتابخانه کنگره» آمریکا، اخیرا در گزارشی مفصل و ۶۴ صفحه‌ای در رابطه به فعالیت‌های اطلاعاتی ایران در خارج از کشور، دستگاه امنیتی ایران را یکی از بزرگ‌ترین دستگاه‌های اطلاعات خارجی در خاورمیانه اعلام کرده بود.

با این حال «مرکز تحقیقات فدرال کتابخانه کنگره»، مطبوعات از جمله خبرگزاری‎‌ها، روزنامه‌ها و وبسایت‌های شناسنامه‌دار جمهوری اسلامی را نیز جزء منابع خود معرفی کرده و تطبیق اطلاعات را از روش‌های این مرکز تحقیقاتی برای ارزیابی میزان صحت اطلاعات درج شده در این رسانه‌ها معرفی کرده است.

کنگره آمریکا درباره رابطه وزارت اطلاعات ایران با جریان‌های سیاسی هم نوشته است: ایدئولوژی‌های سیاسی مختلفی در وزارت اطلاعات ایران حضور دارند.

این گزارش، سرویس اطلاعاتی ایران را یکی از «بزرگ‌ترین و فعال‌ترین سازمان‌های اطلاعاتی خاورمیانه» دانسته و دستگیری عبدالمالک ریگی را یکی از موفق‌ترین عملیات‌های این سازمان توصیف کرده است.

این گزارش که به بررسی تاریخچه و ساختار سازمانی وزارت اطلاعات ایران نیز پرداخته از حضور نزدیک به ۳۰ هزار نفر در دستگاه اطلاعاتی ایران خبر داده و نوشته است: وزارت اطلاعات و امنیت ایران از تمامی ابزارهایی که در اختیار دارد برای محافظت از انقلاب اسلامی ایران استفاده می‌کند.

مرکز تحقیقات فدرال کتابخانه کنگره در یکی از بخش‌های این گزارش ۶۴ صفحه‌ای از دستگیری «عبدالمالک ریگی» به عنوان یکی از «موفق‌ترین عملیات وزارت اطلاعات و امنیت ایران» نام برده است.

این پژوهش مدعی است: وزارت اطلاعات ایران در هر کجای جهان که جمهوری اسلامی منافعی دارد، فعال است. عراق، افغانستان، کویت، لبنان، آلمان، گرجستان، فرانسه، کرواسی، ترکیه، بریتانیا، اتریش، جمهوری آذربایجان، آسیای مرکزی، آفریقا و کشورهای قاره آمریکا (شامل ایالات متحده) در میان این کشور‌ها هستند.

این گزارش می‌افزاید: فعالیت‌های وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در کشورهای آمریکای لاتین سبب شگفتی و نگرانی مسئولان دولت آمریکاست؛ فعالیت‌هایی که بخشی از راهبرد ایران برای حضور فعال در نزدیکی ایالات متحده تلقی می‌شود. وزارت اطلاعات با تأمین کمک‌های مالی و تعلیم نظامی به اعضای حزب الله لبنان، در اسرائیل نیز رخنه کرده است و فعالیت دارد. وزارت اطلاعات ایران تحت نظارت مستقیم رهبر عالی ایران اداره می‌شود و پیش شرط انتصاب به مسند وزارت اطلاعات، روحانی بودن است.

گزارش پژوهشی کنگره آمریکا به حضور و فعالیت فراگیر و روبه گسترش وزارت اطلاعات در خارج از ایران اشاره کرده و می‌افزاید: وزارت اطلاعات، افراد را فارغ از باور و کیش آن‌ها، به کار می‌گیرد و شهروندان بریتانیایی، عرب تبار و یهودی اسرائیلی در میان مأموران این وزارتخانه هستند.

در ادامه پژوهش ۶۴ صفحه‌ای کنگره آمریکا در خصوص وزارت اطلاعات ایران، آمده است: این وزارت با تقویت عملیات شنود الکترونیکی در خاورمیانه و حوزه دریای مدیترانه، فعالیت خود را گسترده‌تر کرده و افزوده که این عملیات در شمال سوریه و بلندی‌های جولان توسعه یافته است.

پژوهشگران کنگره آمریکا معتقدند ایران یک واحد ضد اطلاعات قدرتمند ایجاد کرده که با هدف صیانت از فعالیت‏های هسته‌ای جمهوری اسلامی در راستای غنی سازی اورانیوم ایجاد شده و با تمرکز بر مقابله با کوشش ایالات متحده برای نفوذ به اطلاعات برنامه هسته‏ای ایران فعال‌تر شده است.

/ 0 نظر / 4 بازدید