نقش امنیت سایت ها در رتبه بندی گوگل

Google-now-considers-website-security-for-search-rankings-1امنیت اطلاعات کاربران در یک سایت، یکی از مهمترین مباحثی است که طراحان سایت باید توجه ویژه ای به آن داشته باشند. گوگل نیز اهمیت این موضوع را به خوبی می داند و از این پس در رتبه بندی سایت ها در نتایج جستجوها، امنیت آن ها را نیز به عنوان عامل برتری یک سایت نسبت به دیگری در نظر خواهد گرفت.

نت شهر: به طور حتم نمی توان سایتی غیرقابل نفوذ طراحی کرد چراکه همواره راهی برای نفوذ به یک سایت وجود خواهد داشت اما این موضوع نباید باعث شود که طراحان یک سایت از بخش امنیت آن به طور کل غافل شوند، به همین دلیل، گوگل می خواهد با افزودن بخش امنیت به لیست مواردی که در رتبه دادن به سایت ها درنظر می گیرد، طراحان و سازندگان سایت ها را به افزایش امنیت سایت هایشان سوق دهد. این روند به طور آزمایشی در چند ماه گذشته اجرا شده بود و هم اکنون به طور رسمی در الگوریتم رتبه دهی گوگل قرار گرفته است.

قطعاً این اقدام گوگل نحوه ی استفاده ی کاربران از اینترنت را دگرگون خواهد کرد و پس از مدتی کاربران تنها به دنبال سایت هایی می روند که از امنیت بالاتری برخوردار هستند اما بنابر گزارشی که در وبلاگ امنیتی گوگل در رابطه با این موضوع منتشر شده، در حال حاضر امنیت یک سایت، تنها 1% در رتبه بندی آن ها در موتور جستجوی گوگل تأثیر خواهد داشت. با این اوصاف پیش بینی می شود که در آینده این مقدار افزایش یابد.

چند وقتی است که گوگل به طور جدی در حال تشویق طراحان سایت ها به استفاده از تکنولوژی HTTPS روی آورده است و می خواهد استاندارد های طراحی سایت را بالاتر ببرد. همچنین در این اواخر گوگل با رمزگذاری اطلاعات رد و بدل شده میان سرورهایش با کاربران خانگی، می خواهد علاوه بر سایت ها، امنیت اینترنت های خانگی را نیز افزایش دهد.

به گفته ی یکی از مدیران گوگل، این شرکت به سایت هایی که در این زمینه پیشتاز بوده و امنیت اینترنتی را جدی بگیرند، از طرف گوگل پاداش دریافت خواهند کرد و به احتمال زیاد این پاداش از طریق افزایش رتبه ی آنان در موتور جستجوی گوگل خواهد بود. به هر حال این کار گوگل به امنیت اینترنت در سراسر جهان بسیار کمک خواهد کرد و می تواند استاندارد های جدیدی را بر روی کار آورد.

/ 0 نظر / 24 بازدید