مقاصد اصلی آمریکا در سوریه چیست؟

روسیه واکنش تندی به این تصمیم نشان داد. آلکسی پوشکف، رئیس کمیته روابط خارجی دومای روسیه با ابراز نگرانی در این خصوص گفت: به رسمیت شناختن مخالفان سوری به عنوان نمایندگان مشروع مردم سوریه از سوی "دوستان سوریه" تلاش‌ها برای یافتن راه‌حل سیاسی را از میان می‌برد. در این صورت تنها گزینه موجود جنگ است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز اعلام کرد: این گام آمریکا به معنای مانع‌تراشی در مسیر انتقال نرم قدرت در سوریه است. این‌گونه به نظر می‌رسد که آمریکا با به رسمیت شناختن مخالفان سوری قصد دارد تا تمام تلاش خود را برای پیروزی مسلحانه علیه اسد انجام دهد.

با این حال بهترین گزینه برای سازش سیاسی در سوریه در 30 ژوئن 2012 در ژنو بود که اگر گروه اقدام برای سوریه نشستی را برگزار کرد. از آن زمان به بعد، آمریکا نقش کمرنگ‌تری را در سوریه ایفا کرد. آنچه آمریکا تاکنون متوجه نشده است این است که اگرچه ادامه سیاست کنونی ممکن است به سقوط اسد بیانجامد، اما نمی‌تواند به خشونت و درگیری‌ در این کشور پایان دهد و این جز با سازش سیاسی ممکن نخواهد بود.

روس‌ها در مقایسه با آمریکایی‌ها همچنان موضعی منطقی‌تر نسبت به سوریه دارند و هم‌زمان از وحدت سوریه و انتقال سیاسی و صلح‌آمیز قدرت حمایت می‌کنند.

میخائیل بوگدانف، معاون وزیر خارجه روسیه نیز در اظهارات اخیر خود گفت: به‌رغم تمام این مسائل، مسکو به اجرای بیانیه ژنو و حل صلح‌آمیز مناقشه سوریه ادامه می‌دهد.

دولت روسیه همچنین ابراز تمایل کرده است تا بخش‌هایی از توافقنامه ژنو را تغییر دهد و آن را در راستای تمایلات آمریکا به جریان بیاندازد. نشست ژنو میان اخضر الابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل در سوریه، میخائیل بوگدانف معاون وزیر خارجه روسیه و ویلیام برنز، معاون وزیر امور خارجه آمریکا صورت گرفت که از آن به عنوان نشستی "سازنده" یاد شد، اما اقدام اخیر آمریکا تردیدهایی را در میان روسیه و متحدان آن از جمله چین به وجود آورده است که آیا واقعا قصد آمریکا پایان دادن به بحران سوریه است یا خیر.»

/ 0 نظر / 13 بازدید