چرا مصر آرام نمی‌گیرد؟

انتخابات آزاد برگزار شد تا تکلیف اکثریت و اقلیت معلوم شود اما خواسته‌های رای‌دهندگان آنقدر پراکنده و چنددسته بود که هر کس به جریان مورد علاقه و مطابق خواسته‌اش رأی نداد بلکه با این هدف و تحلیل رأی داد که جریان طرف مقابل برنده انتخابات نشود. درواقع نخستین انتخابات ریاست‌جمهوری آزاد مصر تحت‌تأثیر ترس از بازگشت عوامل رژیم سابق به قدرت برگزار شد. به همین دلیل با وجود آنکه محمد مرسی نامزد اخوان‌المسلمین برنده دور دوم انتخابات در مقابل احمد شفیق نخست‌وزیر وابسته به نظام مبارک شد اما بلافاصله بعد از انتخابات، حملات گروه‌های سیاسی مصر علیه او آغاز شد. این حملات چنان شدید بود و هست که انگار نه انگار این گروه‌ها خودشان در انتخابات به این مرد رأی دادند و او را به ریاست‌جمهوری برگزیدند.

آنها که بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی مصر در جایگاه اقلیت سیاسی قرار گرفتند و عنوان مخالف پیدا کردند، خودشان این عنوان را برای خود قبول نداشتند و سهمی بیشتر می‌خواستند. استدلالشان هم این بود که شمارشان اگر به اندازه طرف برنده انتخابات یعنی اخوان‌المسلمین نباشد، کمتر نیست. پس باید سهمی برابر در قدرت و تصمیم‌گیری داشته‌باشند. به همین‌خاطر با دقت و موشکافی، گام به گام رئیس‌جمهور و حزبش و خط به خط احکام و دستوراتش را زیرنظر گرفتند تا نظر جناح حاکم نظر غالب این احکام و قوانین نباشد. در این میان هر جا که اعتراضی داشتند از مردم کمک گرفتند و آنها را در خیابان بسیج کردند. مردم مصر هم که بعد از سرنگون کردن دیکتاتوری 30ساله با همه حمایت‌های خارجی‌اش، اکنون به قدرت خود آگاه شده‌اند، هیچ مانعی را در مقابل خواسته‌های خود نمی‌پذیرند. به همین‌خاطر است که در اعتراض به حکم اعدام 11نفر، 70کشته می‌دهند. تانک، دیگر مردم مصر را نمی‌ترساند. کسی به اعلام حکومت نظامی توجهی نمی‌کند.

در مصر اکثریت و اقلیت جایگاه خود را به رسمیت نمی‌شناسند. هیچ کدام حاضر نیستند به یکدیگر فرصتی برای اثبات خود و وعده‌هایشان بدهند. هیچ کدام حاضر نیست بنشیند و حرف طرف مقابل را بشنود. همه سر هم فریاد می‌زنند. این وضعیت شاید برای کشوری که از سه دهه دیکتاتوری و فضای بسته بیرون آمده و رها شده، چندان هم غیرعادی نباشد. فعلا مصر فضای جدید را تجربه می‌کند و در این تجربه، در ناآرامی دست و پا می‌زند.

/ 0 نظر / 4 بازدید