کسپرسکی با طراحی بدافزار، رقیبانش را فریب می داد

 

علاوه بر این، گزارش‌های رسیده حاکی از آن هستند که دستور نگارش این بدافزارها توسط یکی از موسسان شرکت کسپرسکی یعنی «یوجین کسپرسکی» صادر شده است تا بدین طریق با شرکت‌های کوچکی که به تولید نرم‌افزارهای ضد ویروس‌ می‌پرداختند، مقابله شود. منبع خبرگزاری رویترز که نام آن فاش نشده گفته است که کسپرسکی معتقد بود این شرکت‌ها به‌جای طراحی سیستم‌های ضدویروس خود، تنها همان سیستم ضدویروس کسپرسکی را کپی می‌کردند که تقریبا دزدی به حساب می‌آید.


البته شرکت کسپرسکی به جد این ادعا را رد می‌کند. یکی از نمایندگان شرکت کسپرسکی به خبرگزرای رویترز گفته است: «شرکت ما هرگز کارزار مخفیانه‌ای برای به اشتباه انداختن نرم‌افزارهای رقبا و ضربه زدن به بازارشان نداشته است.» وی افزود: «چنین کارهایی غیراخلاقی و ناجوانمردانه هستند و دست‌کم وجهه‌ی قانونی‌شان زیر سوال است.» با این حال، اقدامات این شرکت در سال ۲۰۱۰ نشان می‌دهند که این شرکت چندان هم با این‌گونه کارها بیگانه نیست.


در سال ۲۰۱۰ کسپرسکی برای اعتراض به استفاده‌ی شرکت‌های رقیب از دیتابیس‌های ویروسی که شرکت‌های ثالثی نظیر «ویروس‌توتال» - زیرمجموعه‌ی گوگل – در اختیارشان قرار می‌دادند، ۱۰ فایل سالم را مخرب اعلام کرد. ظرف کمتر از دو هفته، بیش از ۱۰ شرکت از رقیبان کسپرسکی همین فایل‌ها را مخرب تشخیص داده و قرنطینه کردند. گرچه اقداماتی که شرکت کسپرسکی بدان‌ها متهم شده (در صورت اثبات) به‌واقع اشتباه بوده‌اند، اما چرایی صورت گرفتن‌شان بر کسی پوشیده نیست.

/ 0 نظر / 41 بازدید