اوباما چه کسی را برای مذاکره با ایران انتخاب می کند؟با تغییر گایتنر به نظر می رسد دیوید کوهن معاون یهودی او هم که مسئول پروژه تحریم ایران در دولت امریکاست جای خود را به فرد دیگری خواهد داد.

اما منابع غربی می گویند بر برنانکی رییس بانک مرکزی امریکا پست خود را حفظ خواهد کرد.

پست بعدی که مناقشه بسیاری برسر آن وجود دارد، وزارت خارجه است.

وزارت خارجه امریکا اکنون مسئول برخی از مهم ترین پرونده های سیاست خارجی در دولت امریکاست که ایران یکی از مهم ترین آنها محسوب می شود.

هیلاری کلینتون ظاهرا قاطعانه تصمیم به ترک وزارت خارجه گرفته است. اگر چه خود وی بیماری و رسیدگی به مسائل شخصی را علت این امر عنوان کرده ولی برخی احتمال می دهند که کلینتون قصد نامزدی در انتخبات ریاست جمهوری سال 2016 را دارد.

نخستین فردی که اوباما برای جایگزینی کلینتون پیشنهاد کرد سوزان رایس سفیر این کشور در سازمان ملل بود. اما کاندیدا شدن رایس بلافاصله مخالفت های بسیاری جدی را درون کنگره برانگیخت و بویژه جمهوری خواهان وی را متهم کردند که در مورد حادثه کشته شدن سفیر امریکا در لیبی اطلاعات دروغ به کنگره داده است.

مجموعه این فشارها باعث شد که رایس هفته گذشته از از کاندیداتوری وزارت خارجه انصراف بدهد و به این ترتیب نام جان کری به عنوان اصلی ترین گزینه مطرح شده است.

برخی کارشناسان عقیده دارند کری مشکلی برای گرفتن رای اعتماد از کنگره نخواهد داشت ولی خروج او از سنا می تواند مشکلات جدی در تعامل میان دولت اوباما و کنگره ایجاد کند چرا که او تا به حال اصلی ترین لابیست و میانجی (Broker) دولت در کنگره بوده و اوباما در پیش بردن کارهای خود درون کنگره بسیار به او متکی بوده است و اگر او از سنا خارج شود اوباما دچار مشکلات بسیار جدی در تنظیم مناسبات خود با کنگره خواهد شد.

علاوه بر این با خارج کری از سنا، سناتور رابرت منندز جای اور ا خواهد گرفت که دارای اختلاف های بسیار جدی با اوباماست.

با این وجود به نظر می رسد اوباما چاره ای جز انتصاب کری به عنوان وزیر خارجه ندارد و به این ترتیب باید چالش خلا حضور وی در کنگره را بپذیرد.

کری به عنوان فردی کاملا عملگرا و معتدل درباره پرونده های حساسی چون ایران شناخته می شود.

با رفتن کلینتون از وزارت خارجه این موضوع هم قطعی است که وندی شرمن معاون امور سیاسی وی که نماینده امریکا در مذاکرات 1+5 با ایران است، جای خود را به فرد دیگری خواهد داد اما هنوز روشن نیست که دقیقا چه کسی جانشین وی خواهد شد.

پست بعدی که گمانه زنی هایی جدی درباره آن درگرفته وزارت دفاع است. منابع امریکایی می گویند اکنون جدی ترین گزینه این پست چاک هگل است که فردی به شدن میانه رو و منتقد تندروی های دموکرات ها و جمهوری خواهان محسوب می شود.

اما برخی کرشناسان مطلع می گویند این احتمال وجود دارد که هگل به سازمان سیا برود و اشتون کارتر پست ریاست پنتاگون را عهده دار شود.

در مجموع به نظر می رسد که کابینه دوم اوباما کابینه میانه روها و عملگراهاست ولی معلوم نیست که میانه روی و عملگرایی سیاست واقعی دولت اوباما هم باشد.

/ 0 نظر / 4 بازدید