دور جدید اخراج گردانندگان VOA

وی توطئه ای را علیه ستاره درخشش ترتیب داد و با ایجاد تشنج در بخش فارسی نزد مدیران صدای آمریکا وانمود کرد که ستاره درخشش توانایی مدیریت این بخش را ندارد و به این شکل توانسته بود درخشش را خانه نشین کند و جایگاه وی را برای خودش تصاحب کند، اما اکنون ستاره درخشش سمت بالایی در بخش فارسی صدای آمریکا دارد.
اما پایگاه اینترنتی خودنویس از زاویه دیگری به ماجرا پرداخته و با عصبانیت از خبررسانی کیهان ابراز تعجب می کند که چگونه صدای اخراج ها به سرعت به کیهان رسید؟! و از این طریق می کوشد ماجرای اخراج افراد یاد شده از صدای آمریکا را در کیهان ردیابی کند و می گوید؛ فقط جمهوری اسلامی از این اتفاقات در صدای آمریکا سود می برد. باسمنجی سالها در بی بی سی و رادیو فردا کار کرده بود. صدای آمریکا در طول دو سال گذشته، تغییرات زیادی کرده، از جمله حذف و جابجایی و یا تغییر تعدادی از برنامه های قدیمی اش. شاید حذف مجموعه چالنگی-نوری زاده- سازگارا و عدم ادامه برنامه پارازیت، شاخص ترین تغییرات بود. برنامه تفسیر خبر که می توانست در یک رسانه حزبی کارکرد داشته باشد، تدریجا رنگ باخت و مهمانان ثابت آن که از تشکیل دهندگان گروه «اتحاد برای دموکراسی» (برگزارکنندگان کنفرانس های استکهلم، بروکسل و پراگ) بودند سنگرشان در صدای آمریکا را از دست دادند. اما همراهان تفسیر خبر، از مدت ها پیش نسبت به مدیریت صدای آمریکا معترض بودند و شاید زمانی می پنداشتند که با رفتن «علی سجادی»، سردبیر وقت، تمامی مشکلات شان با این رسانه حل شود.
خودنویس افزود: چند سال پیش، گروهی از کسانی که رابطه ای با صدای آمریکا داشتند، علیه علی سجادی، سردبیر وقت این رسانه، کمپینی را آغاز کردند و بدون ارائه مدرک، و تنها براساس برداشت از نحوه کار او، سردبیر صدای آمریکا را مامور جمهوری اسلامی ایران می خواندند. اما کنار رفتن سجادی در دوره کاری رامین عسگرد، مشکل منتقدین را حل نکرد و کسانی مثل علی رضا نوری زاده و محسن سازگارا نیز که شاید خیال می کردند با رفتن سجادی، همه مشکلات حل می شود، تدریجا از جلوی دوربین حذف شدند. این اتفاقات ناامید کننده است.
 

فرزند کروبی: اصلاح طلبان بی تجربه از همان آغاز تقابل با حاکمیت را برگزیدند

پسر کروبی با دفاع از اقدامات پدرش در مقابل اصلاح طلبان در مجلس ششم می گوید اصلاح طلبان همان هنگام تقابل با حاکمیت را انتخاب کرده بودند.
محمد تقی کروبی در مصاحبه با یکی از رسانه های ضد انقلاب و در پاسخ به این سؤال که آن زمان آقای کروبی در چه فضایی می اندیشید طرح اصلاح قانون مطبوعات را از دستور خارج کرد، می گوید: قانون مطبوعات در ماههای آخر مجلس پنجم به تصویب رسید و وقتی مجلس ششم شکل گرفت برخی دوستان بی تجربه در امر قانونگذاری بجای تعامل، تقابل را انتخاب کردند. به دو جهت پدر با این کار موافق نبود اول آنکه ویژگی اساسی قانون در هر جامعه ای ثبات و دوام آن است و تغییر قانون در هر چند ماه امری غیر قابل قبول در حوزه حقوق است. پدر مجلسی بود و این موضوع را می فهمید در حالی که دوستان این موضوع بدیهی حقوقی را درک نمی کردند. رهبری هم از طریق پدر به مجلس پیام داد لااقل بگذارید یکسال از عمر این قانون بگذرد بعد اصلاح اش کنید. پدر به لحاظ سیاسی هم این کار را صحیح نمی دانست، مجلس از همان روز اول در تقابل با رهبری قرار می گرفت. مصالحه امری اجتناب ناپذیر در سیاست است و نمی توان سیاه و سفید همه امور را تفسیر کرد. قدم برداشتن در جهت سیاستهای معقول هم امری کاملاً واضح و روشن است.
وی می افزاید: قرار نیست کشور با حکم حکومتی اداره شود اما مطابق با قانون اساسی، رهبری این حق را دارد و در موارد استثنایی امام هم از آن استفاده کرده بودند. بیشتر عقلای جریان اصلاح طلب بعدها اذعان بر درستی استدلال پدر کردند و آن بخشی که به بهانه حکم حکومتی تضعیف کروبی را برنامه لاینقطع خود می دانستند در انتخابات نهم هنگامی که دکتر معین رد صلاحیت شد، تأیید او را با حکم حکومتی با جان و دل پذیرفتند و روی چشم گذاشتند. رهبری با هوشمندی به جامعه نشان داد آقایان چه میزان به شعارهایشان پایبند هستند.
وی همچنین می گوید: ببینید من هدف ندارم در این مصاحبه به بازخوانی اشتباهات دوران اصلاحات بپردازم فقط می پرسم در این سال ها که عرصه بر همه ما تنگ شد، کجایند آنان که کروبی را مصالحه کار می دانستند و خود را انقلابی خط اول؟ کجا هستند آنها که منشور حقوق بشری طراحی می کردند و امروز حتی یک اعتراض ساده هم نسبت به این وضعیت نمی کنند؟ شعار دادن که هنر نیست.
 

انقلاب فرزند پدر من است!

فرزند یکی از چهره های سیاسی، داداش انقلاب از آب درآمد!
وی در مصاحبه با نشریه مثلث ضمن بررسی نقش آفرینی پدر خود در انتخابات آتی می گوید «آقای [...پدر مصاحبه شونده] انقلاب را فرزند خود می داند و تلاش دارد تا انتخابات در یک شرایط بسیار مطلوب انجام شود». چهره سیاسی مذکور چندماه پیش مدعی انتخابات شده و پس از آن نیز خواستار برگزاری انتخابات طبق استانداردهای جهانی شده بود.
پسرکوچک آقای... در این مصاحبه همچنین گفته است: من آقای [... پدر] را از صاحبان این انقلاب می دانم. اگر روزی به جمع بندی برسد که بخواهد بیاید قطعا این تصمیم را می گیرد و می آید. هیچ ترسی و هیچ نگرانی ندارد ولی من خیلی صریح بگویم امروز ایشان نظری بر کاندیداتوری ندارد و این مسئله را نمی بیند که خود به صحنه انتخابات بیاید. آقای [...] به کمک برای برگزاری انتخابات مطلوب فکر می کند، فکری که ته مایه اش پررنگ کردن بحث سازندگی و اعتدال در ذهن مردم است تا زمینه برای انتخاب کاندیدای نزدیک به این ایده فراهم شود. وی در این مصاحبه، موسوی خوئینی ها را تندرو خواند و گفت: پدرم با این موضوع خیلی ساخت و کمک کرد که آنها از صحنه خارج نشوند ولی خود اینها که به قدرت آمدند حتی تلاش کردند یک مرکز کوچک مطالعاتی را از دست پدرم بگیرند.
 
شازده 50 ساله با مغز یک کودک اما دروغگو!

آبروریزی چندی پیش شاهزاده ناکام پهلوی در مصاحبه با نشریه آلمانی همچنان دستمایه نقد و طعن رسانه های اپوزیسیون خارج از کشور است.
پایگاه اینترنتی اخبار روز با اشاره به مصاحبه رضا ربع پهلوی با نشریه فوکوس و افتضاحات به بار آمده نوشت: دفتر وی بعدها توضیحی منتشر کرده و از جمله متذکر شد که؛ «این مصاحبه با اشتباهات مختلفی از زبان انگلیسی به آلمانی و سپس به فارسی ترجمه شده است. بسیاری از مطالب درج شده در این متن به زبان آلمانی و همچنین نسخه فارسی آن با ادبیات رضا پهلوی همخوانی ندارد... از هفته نامه فوکوس درخواست می کنیم با احترام به قوانین روزنامه نگاری نسخه اصلی مصاحبه به زبان انگلیسی را منتشر و محتوای ترجمه متن آلمانی را در اسرع وقت تصحیح نمایند.»
محمود-د نویسنده اخبار روز ادامه می دهد: برای اینکه مطمئن باشم حداقل ترجمه آلمانی به فارسی درست انجام شده است با یکی از حقوق دانان ایرانی مؤسسه ماکس پلانک تماس گرفته و دو متن فارسی و آلمانی را برایشان فرستادم و خواستم ببینند که آیا ترجمه فارسی دقیق انجام شده است یا نه؟ ایشان پاسخ دادند «متن آلمانی و فارسی را خواندم. ترجمه دقیق و درست است.» و در پیام بعدی نوشتند «... اما درباره رضا پهلوی؛ حقیقتش دیشب که متن آلمانی آن را خواندم حالم بد شد و تا مدتی از شدت خشم و ناراحتی از این سطح نازل و مبتذل کار سیاسی و زبانی که به شدت لو دهنده فکری عقب افتاده بود نمی دانستم چکار کنم. رفتم روی مصاحبه اش به آلمانی یک کامنت تند ناسازگونه بگذارم ولی دیدم خود خبرنگار خیلی با سواد بوده و او در واقع به بهترین روش، عقل خالی و بلکه به شدت بچه گانه و در عین حال پر از تبختر بی معنا و بسیار خام اندیشانه این آدم را آفتابی کرده است.»
در ادامه این مطلب آمده است: علت خشم حقوقدان ایرانی این بود که رضا پهلوی در این مصاحبه سخن از این گفته بود که شاه قانونی ایران است و یا اینکه در توجیه دیکتاتوری پدر گفته بود که در واقع، مردم ایران لیاقت دموکراسی را نداشتند و پدر او چاره ای جز سرکوب و استبداد نداشته است و یا «بسیاری از انقلابی های آن موقع امروز نزد من می آیند و می گویند: بهتر بود پدرت ما را بازداشت و اعدام می کرد...» و یا اینکه به ستایش سیاست مستبدانی چون سلاطین عربستان و قطر و بحرین، در مورد ایران، پرداخته و حتی خود را در کنار شخصیت های تاریخی مانند گاندی و ماندلا قرار داده بود.
نویسنده یادآور می شود: البته وقتی او می گوید «بسیاری از انقلابی های آن موقع امروز نزد من می آیند و می گویند بهتر بود پدرت ما را بازداشت و اعدام می کرد...» دقت نکرده که گفتن چنین سخنی به این معنی می باشد که ایشان با نکول کردن (default) پذیرفته اند که پدر ایشان، فردی آدمکش بوده چرا که در غیر اینصورت به جای آوردن این نقل قول در مقام تأیید نظرات خود، به این افراد می تاخته اند و سخت انتقاد که مگر پدر من آدمکش بوده است که شما آرزوی کشته شدن بدست ایشان را داشته اید؟
نویسنده با اشاره به اعتراضات یکی از اعضای اپوزیسیون به اظهارات رضا پهلوی و ادعای تحریف مصاحبه می نویسد: به همین علت آقای محمد امینی با فوکوس تماس گرفتند تا نظر آنها را راجع به اعلامیه دفتر رضا پهلوی و اشتباهات ادعایی مجله جویا شوند. در پاسخ، مجله فوکوس به ایشان اطلاع داده است که: 1. هیچ اعلامیه و درخواستی را از طرف دفتر آقای رضا پهلوی دریافت نکرده است 2. عین مصاحبه و سخنان ایشان ضبط شده و موجود است. در اینجاست که متوجه می شویم که علت صدور اعلامیه دفتر آقای رضا پهلوی که فقط به زبان فارسی صورت گرفته است هیچ هدفی را جز فریب دادن ایرانیان دنبال نمی کرده است چرا که اگر قصد فریب نبود حداقل اعلامیه را یا به زبان انگلیسی یا به آلمانی برای مجله فوکوس می فرستاد و به جای کلی گویی و اینکه اشتباهاتی در ترجمه رخ داده است، همانگونه که در اینگونه موارد معمول است مواردی را که اشتباه می دانست منتشر می کردند. و نیز نوار مصاحبه را منتشر می کرد.
اخبار روز در پایان می نویسد: مجموعه شواهد و قرائن دال بر این می باشند که آقای رضا پهلوی در مورد شکایت بردن به دادگاه در آلمان نیز دروغ گفته اند و بنظر می رسد که حق با آقای سیامک زند باشد وقتی به اینجانب اطلاع دادند که «به عنوان کسی که در هفت سال آخر سلطنت شاه در مرکز مطبوعاتی شاه مشغول کار بود باید بگویم که بکارگیری دروغ و فریب، نه استثناء که امری رایج بود». به بیان دیگر دکتر آندریا کلودیا هافمن (Andrea Claudia Hoffman) که متخصص خاورمیانه می باشد در این مصاحبه با نوع سؤالات معلوم کرد که هم خبره در کار خود می باشد و هم اینکه روانشناسی تشنگان قدرت را خوب می شناسد. رضا پهلوی گارد تظاهر به دموکراسی خواهی خود را پایین آورده و خود واقعی را به نمایش می گذارد. به بیان دیگر، آقای رضا پهلوی واقعی در ویترین این مصاحبه با این خبرنگار زبده، خود را در شفافیت کامل به نمایش گذاشته است.
 
   
حمایت از سوریه چه ربطی به دفاع از خوزستان دارد؟!

اظهارات نادرست یکی از خطبای انقلابی درباره اولویت سوریه یا خوزستان، مورد سوء استفاده رسانه های فتنه گر و ضدانقلابی قرار گرفت که در عمل خائن به کشورند اما این بار طرفدار تمامیت ارضی شده اند.
به گزارش خبرگزاری دانشجو مهدی طائب در جمع مسئولان بسیج دانشجویی گفته است: سوریه استان سی و پنجم و یک استان استراتژیک برای ماست.
وی می گوید: اگر دشمن به ما هجوم کند و بخواهد سوریه یا خوزستان را بگیرد اولویت با این است که ما سوریه را نگه داریم چون اگر سوریه را نگه داریم می توانیم خوزستان را هم پس بگیریم اما اگر سوریه را از دست بدهیم، تهران را هم نمی توانیم نگه داریم.
به دنبال انتشار این خبر طیف رسانه های فعال در شبکه عنکبوت موجی از تبلیغات فریبکارانه را به راه انداختند و مدعی نگرانی برای تمامیت ارضی کشور شدند. هر چند حجت الاسلام مهدی طائب در مصاحبه با خبرگزاری فارس می گوید رسانه ها مقدمه و زیربنای تحلیلم درباره سوریه را تقطیع و تحریف کردند، اما توضیح نداده که دقیقاً تحریف انجام گرفته چه بوده و منظور وی چه بوده است؟
در عین حال باید تصریح کرد که برای انتقال یک ذهنیت لازم نیست دفاع از محور مقاومت در سوریه را با دفاع از تمامیت سرزمینی در خوزستان یا استان دیگر را در تعارض قرار دهیم، ضمن اینکه سوریه استانی از استان های ما نیست بلکه یک عضو مهم و راهبردی محور مقاومت ضد صهیونیستی است. در عین حال موقعیت امروز سوریه در برابر جنگ نیابتی آمریکا و اسرائیل، موقعیت کاملاً مسلط و مقتدری است و بنابراین فرض اظهار شده در اظهارات مذکور نیز موضوعیت ندارد. از سوی دیگر رمز موفقیت دکترین جمهوری اسلامی، بسیج روحیه مقاومت اسلامی در میان ملت های منطقه و از جمله لبنان و فلسطین و سوریه است و امروز همین روحیه است که رژیم صهیونیستی و آمریکا و ارتجاع عرب را به شکست کشانده است.
با این اوصاف انتظار می رود افراد در اظهارنظرهای خود به ویژه در مسائل تخصصی دقت بیشتری به خرج دهند و احیاناً در صورت اظهارنظر اشتباه یا تحریف اظهارات خود، به موقع اصلاح کنند.

/ 0 نظر / 4 بازدید