«وینوگراد: نتانیاهو بنشین و خفه شو! ایران ما را موشک‌باران می‌کند»

به گزارش روزنامه صهیونیستی تایمز اسرائیل، «الیاهو وینوگراد» رئیس سابق دیوان عالی رژیم‌صهیونیستی، امروز از «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر و «ایهود باراک» وزیر جنگ رژیم‌صهیونیستی، به دلیل عنوان کردن اظهارات «غیرمسئولانه» مبنی بر حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران به شدت انتقاد کرد.

 

وینوگراد یکی از شخصیت‌های بسیار مشهور اسرائیلی‌ها به شمار می‌رود. وی در سال 2008 رئیس کمیته تحقیق رژیم‌صهیونیستی در مورد جنگ 33 روزه با حزب‌الله بود. او در گزارشی که به «گزارش وینوگراد» معروف شد، از کابینه وقت رژیم به دلیل عدم آمادگی ارتش انتقاد کرده و رسما اعلام کرد که اسرائیل چه از لحاظ تاکتیکی و چه از لحاظ لجستیکی از حزب‌الله لبنان شکست خورده است.

وی که امروز با رادیو اسرائیل مصاحبه می‌کرد، گفت که به عقیده او کابینه کنونی رژیم‌صهیونیستی به جمع‌بندی گزارش سال 2008 توجه نکرده و به همین دلیل هم اکنون «همه ما در مشکلی بزرگ گرفتار شده‌ایم».

همه می‌گویند حمله نکن، آیا فقط نتانیاهو باید تصمیم بگیرد؟

وینوگراد سپس انتقادات بی‌سابقه خود را اینطور ادامه داد: «تمام سران مراکز امنیتی، از شین‌بت (اداره امنیت داخلی اسرائیل) تا موساد، هم سران سابق و هم سران کنونی، همه می‌گویند که حمله نکنید. آیا فقط باراک و نتانیاهو باید تصمیم بگیرند؟ نتانیاهو گفته است که «من مسئولیت می‌پذیرم» و «اگر مشکلی باشد این خطای من بوده»، خوب این خیال مرا راحت می‌کند، اما آیا مشکل ما را نیز حل می‌کند؟»

 

وی می‌افزاید: «اگر حمله کنیم، نه تنها ایران به مراکز استراتژیک اسرائیل حمله موشکی می‌کند، بلکه حزب‌الله نیز برای کمک به ایران فرصت می‌یابد، و همینطور حماس از غزه و صحرای سینا. خلاصه بگویم، باید منتظر بارانی از موشک‌ها باشیم که از هر طرف بر سر ما می‌بارد، که من نمی‌دانم جبهه داخلی چقدر برای این وضعیت آماده است. ما گزارش‌هایی از رسانه‌ها می‌بینیم که نشان می‌دهد جبهه داخلی فاصله زیادی تا آمادگی مطلوب دارد».

نتانیاهو از همه بیشتر حرف می‌زند

وینوگراد که به نظر می‌رسد به شدت از اظهارات جنگ‌طلبانه نتانیاهو عصبانی است، ادامه می‌دهد: «نتانیاهو از دست کسانی که زیاد حرف می‌زنند عصبانی است. اما خود او این کار را (زیاد حرف زدن) بهتر از هرکس دیگری بلد است. می‌خواهی کاری بکنی؟ خب، بنشین و خفه شو! پنهانی برای حمله کردن تصمیم بگیر و اگر تصمیم گرفتی، حمله کن! اما اینطور که تو حرف میزنی، ایرانی‌ها قادر خواهند بود تا آماده شده و موشک‌های بیشتری را به سمت ما نشان روند».

 

 

 

گفتنی است اندکی پس از انتشار این خبر، تایمز اسرائیل اقدام به حذف عبارت «نتانیاهو بنشین و خفه شو!» کرد، که متن اصلی این خبر را می توانید در اینجا و اینجا ببینید.

وی هشدار می‌دهد که حمله به ایران می‌تواند آسیبی همیشگی به اسرائیل وارد کند و می‌افزاید: «شما در حال به خطر انداختن تمام اسرائیل هستید، تمام آنچه را که ساخته‌ایم، چه فیزیکی و چه اقتصادی».

او به صحبت‌های ایهود باراک که گفته بود در صورت حمله ایران، 500 اسرائیلی کشته می‌شوند نیز اشاره کرده و گفت: «شما فکر می‌کنید که می‌دانید؟ نمی‌دانم این‌ها بر چه اساسی هستند. این نهایت بی‌مسئولیتی است».

در پایان این مصاحبه، رادیو اسرائیل هم اشاره کرده است که وینوگراد نیز با صحبت‌های امروز خود به صف طویلی از مقامات کنونی و سابق رژیم‌صهیونیستی پیوست که علنا مخالفت صریح خود با اظهارات جنگ‌طلبانه بنیامین نتانیاهو را عنوان کرده‌اند.

 

دیگر رسانه‌های صهیونیستی نظیر جروزالم‌پست نیز با این تیتر که «حمله به ایران آینده اسرائیل را در معرض خطر قرار می‌دهد»، انتقادات شدید وینوگراد را بازتاب دادند.

/ 0 نظر / 6 بازدید