خبرگزاری پرخبر
خبر های جدید دنیا از دیجیتال تا آنالوگ , سیاسی ,اجتماعی ,مذهبی,اقتصادی
به وبلاگ خبرگزاری پرخبر خوش آمدید
در حالی که کارمندان بی بی سی معتقد به کاندیداتوری سیدمحمد خاتمی هستند، مدیران‌ارشد بی بی سی فارسی معتقدند که اسفندیار رحیم مشائی بیشترین همخوانی را با خواسته‌های آنها دارد و بیش از خاتمی می‌تواند برای جمهوری اسلامی بحران ایجاد کند.

به گزارش سایت«خبرنامه دانشجویان ایران»؛ انتخابات‌های ایران از آن دست انتخاباتی است که علاوه بر داخل ایران، توجه بسیاری در خارج از کشور به آن معطوف می شود و به نوعی برای خارج از ایران نیز مهم است که چه کسی و یا چه گروهی در انتخابات ایران پیروز خواهد شد.

حالا اما انتخابات ریاست‌جمهوری در پیش است و در این میان رسانه های غربی توجه ویژه ای به انتخابات ایران دارند و همه تلاش خود را به کار می برند تا خواسته های آنها نیز در این انتخابات محقق شود.

این که جریان معارض ایران و رسانه هایشان چه خواسته هایی از انتخابات ایران دارند را باید به صورت یک طیف در نظر گرفت؛ طیفی که در یک سوی آن خواسته حداکثری و در یک سوی آن خواسته حداقلی است. خواسته حداکثری رسانه های معارض ایران این است که اولا مشارکت در انتخابات بسیار پایین و در نهایت اینکه فردی پیروز انتخابات باشد که کمترین قرابت را با جمهوری اسلامی و بیشترین قرابت را با جریان معارض داشته باشد؛ و اگر اینها محقق نشد در سوی دیگر طیف انتخابات با آرامش برگزار نشده و لااقل پیروز انتخابات نسبت به سایر کاندیداها میزان استکبار ستیزی کمتری داشته باشد.

طبق سناریوی فوق مشخص می شود که رسانه های غربی چه جهت گیری را در انتخابات خرداد ماه اتخاذ کنند؛ جهت گیری که البته از مدتها و ماه ها قبل آغاز شده است.

جهت گیری عمده رسانه های غربی تا قبل از سال 88 بر تحریم انتخابات و نلاش برای مشارکت حداقلی بود اما پس از سال 88 این تلاش ها جهت قابل توجهی پیدا کرد تا از یک کاندیدای نزدیک به این جریان دفاع شود.


در این میان رسانه دولتی بی بی سی فارسی نقش قابل توجهی در میان رسانه های معارض ایران به خصوص در بخش فارسی زبانان دارد.

اما انتخابات 92 رنگ و بوی دیگری دارد. از یک سو در جریان انتخابات مجلس نهم علی رغم تلاش این رسانه ها مبنی بر تحریم انتخابات با توجه به عدم حضور اصلاح طلبان، مشارکت به طور چشم گیری افزایش یافت و از سوی دیگر جریان مورد حمایت این رسانه ها مجددا در انتخابات شکست خورد اما حالا این رسانه ها در حال حاضر سعی در ایجاد جنگ روانی دارند که این طور القا کنند در انتخابات این دوره مردم شرکت نخواهند کرد مگر اینکه زندانیان سیاسی آزاد و کاندیدای مطرح اصلاح طلب ها به میدان بیایند و رد صلاحیت هم نشود!

حالا اما در رسانه بی بی سی فارسی این مسئله به صورت جدی مطرح است که چه جریان و شخصی بیشترین ظرفیت را برای تحقق خواسته های آنان در میان کاندیداهای احتمالی انتخابات دارد؟ اصلاح طلبان یا جریان انحرافی؟ چیزی که این روزها باعث اختلاف نظر های شدید در بی بی سی فارسی شده است.

در حالی که گمانه زنی های بسیاری مبنی بر عدم حضور یا حضور چهره های شاخص جریان فتنه و انحراف، و به طور ویژه حضور یا عدم حضور آقایان هاشمی، خاتمی و اسفندیار مشایی در انتخابات ایران مطرح است این روزها بی بی سی فارسی نیز با این مسئله دست و پنجه نرم می کند که کدام فرد بیشترین قرابت را با خواسته های آنها دارد.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که بدنه میانی و کارمندان بی بی سی فارسی در حالی به شدت حامی کاندیداتوری سید محمد خاتمی هستند و سعی می کنند و اخبار مربوط به وی را پوشش کامل بدهند که مدیران ارشد این رسانه فارسی زبان دولت انگلیس نظر دیگری دارند و در این مورد با کارمندان و سردبیران بی بی سی فارسی اختلاف شدیدی پیدا کرده‌اند.

در حالی که کارمندان بی بی سی معتقد به کاندیداتوری سید محمد خاتمی هستند مدیران ارشد  بی بی سی فارسی معتقدند که اسفندیار رحیم مشائی بیشترین همخوانی را با خواسته های آنها دارد و بیش از خاتمی می تواند برای جمهوری اسلامی بحران ایجاد کند.

عملکرد و سخنان لیدر جریان انحرافی حالا به جایی رسیده است که مدیران ارشد بی بی سی فارسی معتقدند این اسفندیار رحیم مشایی است که می تواند بیشترین قرابت را با جریان معارض ایران داشته باشد؛ ظرفیت هایی که حتی محمد خاتمی هم به دلیل شخصیت تردیدگرایش ندارد.

از دوگانه مشایی- خاتمی اما خاتمی شخصیتی دارد که می خواهد همواره درون نظام ایران تعریف شود و از سویی پایگاه اصلاح طلبان را هدایت کند همین باعث شده است که بسیاری از رفتار های خاتمی نظیر رای دادن وی در انتخابات مجلس نهم مورد انتقاد شدید جریان های اپوزسیون شود به طوری که در گمانه زنی های سیاسی این نکته به عنوان چالش خاتمی مطرح می شد که در صورت حتی تایید صلاحیت وی در انتخابات ایران، وی ظرفیت های میر حسین موسوی و مهدی کروبی برای رهبری جریان معارض را نخواهد داشت و وی همواره تلاش می کند در مرز نظام حرکت کند اما اکنون مدیران ارشد بی بی سی فارسی علی رغم اختلاف نظر با بدنه میانی بر این نظر پافشاری می کنند که مشایی ظرفیت بحران سازی بیشتری نسبت به خاتمی دارد کسی که می تواند لااقل در صورت القای تشکیک در انتخابات ایران ظرفیت بحران سازی داشته باشد.موضوع مطلب : خبر ایران و جهان

درباره وبلاگ
خبرگزاری پرخبر

با سلام خدمت شما بازدیدکننده گرامی, به وبلاگ خبرگزاری پرخبر خوش آمدید.

نويسندگان
صفحات وبلاگ
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
امکانات دیگر

کلیه حقوق این وبلاگ برای خبرگزاری پرخبر محفوظ است