خبرگزاری پرخبر
خبر های جدید دنیا از دیجیتال تا آنالوگ , سیاسی ,اجتماعی ,مذهبی,اقتصادی
به وبلاگ خبرگزاری پرخبر خوش آمدید
یک اندیشکده آمریکایی اعلام کرد تحریم های اقتصادی نتوانسته ایران را متوقف کند و زمان به نفع ایران پیش می رود.

به گزارش کیهان، ارگان امریکن اینترپرایز در تحلیلی به قلم ایلان برمن (معاون شورای روابط خارجی) نوشت: واقعا چه چیزی می تواند به جاه طلبی ایران پایان دهد؟

طی سال گذشته آمریکا و اروپا فشارهای اقتصادی گسترده و شدیدی را به ایران وارد کردند تا برنامه هسته ای آن را متوقف کنند. با این حال ایران همچنان موضع مخالف خود را حفظ کرده است؛ رهبر عالی ایران، (آیت الله) خامنه ای برای پاسخ به تحریم های غرب اصطلاح «اقتصاد مقاومتی» را به کار می برد.

برمن می افزاید: این شرایط سخت و گذشت زمان به نفع ایران تمام شده است. منابع اطلاعاتی غرب هشدار داده اند که برنامه هسته ای ایران به سرعت پیش می رود. احتمالا اقتصاد ایران به این زودی ها فلج نشود و زمانی که ایران مجبور شود بین ادامه برنامه هسته ای یا اولویت های اقتصادی یکی را انتخاب کند، خیلی دیرتر از آن فرا برسد. شرایط کنونی به این معناست که ایران می تواند به برنامه هسته ای خود ادامه دهد و در این صورت توافق جهانی برای منزوی کردن ایران از بین می رود و کشورها و شرکت های مختلف روابط تجاری خود را با ایران از سر خواهند گرفت.

کارشناس شورای روابط خارجی تاکید می کند سیاست گذاران آمریکا باید به تغییر حوزه جغرافیایی فعالیت های تجاری ایران توجه کنند.
برمن در این خصوص می نویسد: ایران به طور فزاینده ای به آسیا گرایش پیدا کرده و شاهراه حیاتی خود را از این منطقه گذر داده است.


کشورهای آسیایی از جمله ژاپن، هند و کره جنوبی، بخش عمده ای از منابع عمده درآمد ایران در بخش انرژی هستند اما از بین این کشورها، چین قوی ترین متحد دیپلماتیک ایران در قاره آسیا است که نقش شریک حیاتی این کشور را در بخش انرژی بازی می کند.

در ادامه برمن با اشاره به آمار منتشر شده توسط «واحد اطلاعات اقتصادی اکونومیست» مبنی بر اینکه چین در حدود ۵۰ درصد از حجم صادرات نفت خام ایران را به خود اختصاص داده می نویسد: روشن است که پکن می تواند در روند تشدید فشار اقتصادی بر ایران موثر واقع شود.

برمن می نویسد: اگر پکن صادقانه با واحدها و شرکت های تجاری سرگرم معامله با ایران برخورد کند، عواقب این کار برنامه اتمی ایران را حداقل در کوتاه مدت فلج خواهد کرد اما تا به حال چنین کاری نکرده است و در عوض در قبال ایران سیاستی افزایشی را در پیش گرفته است. در زمینه انرژی، چین حداقل اقدامات لازم را برای پایبندی به شروط محدودیت های اقتصادی روی کاغذ- و نه روح تحریم ها- انجام داده و در زمینه منع اشاعه هسته ای حتی از این نیز کمتر اقدام کرده است.

همزمان به گزارش رویتر، نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد: تحریم ها به تنهایی نمی تواند ایران را از پیشبرد برنامه هسته ای اش باز دارد، همان طور که نتوانست حتی کره شمالی را مهار کند.

وی می گوید: تحریم ها باید با تهدید نظامی قوی و معتبر همراه باشد. از سوی دیگر وبسایت رادیو فردا با اشاره به بیانات رهبرمعظم انقلاب در دیدار اقشار مختلف مردم آذربایجان، نوشت: سخنان آیت الله خامنه ای نشان داد دیپلماسی هسته ای ایران با وجود فشار تحریم ها بی تغییر مانده است.موضوع مطلب : خبر ایران و جهان

درباره وبلاگ
خبرگزاری پرخبر

با سلام خدمت شما بازدیدکننده گرامی, به وبلاگ خبرگزاری پرخبر خوش آمدید.

نويسندگان
صفحات وبلاگ
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
امکانات دیگر

کلیه حقوق این وبلاگ برای خبرگزاری پرخبر محفوظ است