خبرگزاری پرخبر
خبر های جدید دنیا از دیجیتال تا آنالوگ , سیاسی ,اجتماعی ,مذهبی,اقتصادی
به وبلاگ خبرگزاری پرخبر خوش آمدید
شش هفته بعد از حادثه خونین مدرسه سن هوک در ایالت کانتیکت‌ آمریکا، حامیان قوانین کنترل سلاح تظاهرات سراسری را برگزار کردند و طی آن ضمن بیان شعارهایی در مخالفت با فروش اسلحه خواستار اعمال محدودیت بیشتر در این زمینه شده و از لایحه باراک اوباما در راستای اعمال محدودیت‌ها حمایت کردند.

به گزارش تهران امروز، شش هفته بعد از حادثه خونین مدرسه سن هوک در ایالت کانتیکت‌ آمریکا، حامیان قوانین کنترل سلاح تظاهرات سراسری را برگزار کردند و طی آن ضمن بیان شعارهایی در مخالفت با فروش اسلحه خواستار اعمال محدودیت بیشتر در این زمینه شده و از لایحه باراک اوباما در راستای اعمال محدودیت‌ها حمایت کردند.

این تظاهرات که روز شنبه به وقت محلی برگزار شد، یک هفته پس از آن صورت گرفت که حامیان آزادی سلاح در سراسر آمریکا تظاهرات برپا کردند تا اعتراض خود را به قوانین کنترل سلاح نشان دهند. آنها ضمن اعتراض به لایحه اوباما تاکید کردند که مالکیت سلاح یک حق قانونی است که طبق متمم دوم قانون اساسی آمریکا به آنها اختصاص داده شده است و به آزادی آنها کمک می‌کند.

 این درحالی است که شبکه «ان بی سی 4 واشنگتن» همان روز گزارش کرد که یک فرد مسلح که هویت وی نامعلوم است به سمت مردم تیراندازی کرد و 5 نفر را کشت. به هر حال این تظاهرات بزرگ نشان داد که بسیاری از مردم آمریکا خواهان تصمیم جدی در زمینه مقابله با فروش آزاد اسلحه هستند.

در این زمینه شبکه «راشاتودی» گزارش داد، هزاران نفر از مردم این کشور روز شنبه به وقت محلی در واشنگتن تظاهرات برپا کردند تا نمایندگان کنگره و قانونگذاران این کشور را وادار کنند تا از قوانین کنترل سلاح حمایت کنند. حدود یکصد نفر از اهالی «نیوتاون» در ایالت «کانتیکت»، محلی که 20 کودک 6 تا 7‌ساله قربانی آزادی حمل سلاح شدند و توسط گلوله‌های سلاح نیمه خودکار یک نوجوان 20‌ساله کشته شدند، نیز به این تظاهر‌کنندگان در واشنگتن پیوستند تا اعتراض خود را به قوانین آزادی حمل سلاح ابراز کنند.

معترضان، نوشته‌هایی به دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: «ما نیوتاون هستیم»، «قوانین کنترل سلاح هم‌اکنون اعمال شود»، «انجمن ملی سلاح را متوقف کنید» و شعارهای دیگری نیز در دست‌های آنها مشاهده می‌شد. معترضان از مقابل کنگره به سمت قبرستان واشنگتن حرکت کردند و نوشته‌هایی را با خود حمل می‌کردند که بر روی آنها نام قربانیان خشونت‌های سلاح نوشته شده بود.


سخنرانی حین تظاهرات

اما در همین تظاهرات، آرنی دانکن، وزیر آموزش آمریکا با سر دادن شعار « سخن بس است، ما باید عمل کنیم» گفت، زمانی که مسئول مدارس در شیکاگو بوده است، در هر دو هفته یک دانش‌آموز جان خود را در خشونت‌های مسلحانه از دست می‌داد. وی گفت، ایجاد محدودیت‌های بیشتر در زمینه سلاح، به معنی گرفتن حقوقی که در قانون اساسی آمریکا برای شهروندان ذکر شده نیست.

 وی عنوان داشت: «این به معنی ایجاد مسئولیت‌پذیری بیشتر است. به معنی ایجاد امنیت است. به معنی تعداد کمتر آمریکایی‌های کشته شده، تعداد کمتر کودکان قربانی و کودکانی که در ترس زندگی می‌کنند، است» در این راهپیمایی تعدادی از هنرپیشه‌های‌هالیوود نیز شرکت داشتند. آنها از طرح اخیر باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا برای محدودیت سلاح‌های جنگی حمایت کردند.

افرادی نیز در این گردهمایی سخنرانی کردند و یکی از سخنرانان گفت: این تظاهرات در خصوص مسئولیت‌پذیری در قبال سلاح است. این تظاهرات برای امنیت پیدا کردن از سلاح صورت گرفته است. این تظاهرات صورت گرفته تا آمریکایی‌های کمتری جان خود را از دست بدهند، کودکان کمتری کشته شوند، کودکان کمتری با ترس زندگی کنند.

 یکی از شرکت کنندگان در این راهپیمایی که دو فرزندش در دبستان سندی هوک درس می‌خوانند، به رویترز گفته است وقتی که سیاستمداران تحت تاثیر پول لابی اسلحه‌هستند تغییر دادن قوانین سخت است، اما در هر حال باید از جایی برای وقوع تغییرات اقدام کرد.

لایحه ارائه شده اوباما چه بود؟

وقوع حادثه سندی هوک، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا را بر آن داشت تا با ارائه طرحی بی سابقه به‌دنبال کنترل سلاح در آمریکا بیفتد. باراک اوباما هفته گذشته طرحی مطرح کرد که بر‌اساس آن فروش اسلحه جنگی و سلاح‌هایی که ظرفیت خشاب بالایی دارند، ممنوع می‌شود. منظور از سلاح جنگی، سلاح‌های نیمه خودکار است.

 سلاح‌هایی که بعد از هر شلیک، فشنگ بعدی به صورت خودکار در آنها بارگذاری می‌شود. علاوه بر این، پیشینه افرادی که می‌خواهند سلاح خریداری کنند، با دقت بیشتری بررسی می‌شود. اوباما همچنین پیشنهاد کرده است به مدارس برای استخدام پلیس بودجه‌ای جداگانه اختصاص داده شود.

آمار تکان دهنده

اما نگاهی به آمار ارائه شده در زمینه تلفات حاصل از آزادی حمل سلاح در آمریکا نشان می‌دهد که این امر به یک مسئله جدی در آمریکا تبدیل شده است. در گزارش سازمان ملل آمده است که دست‌کم 88 هزار آمریکایی در بین‌سالهای 2003 تا 2010 در خشونت‌های مرتبط با آزادی حمل سلاح جان خود را از دست داده‌اند.

طبق نظرسنجی‌هایی که درباره سلاح در‌سال 2007 صورت گرفت، از هر 100 آمریکایی 88 نفر به طور میانگین سلاح دارند که این بالاترین آمار مالکیت سلاح در جهان محسوب می‌شود. همچنین به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، در‌سال 2011 میلادی 11100 آمریکایی در کشتارهای مرتبط با سلاح گرم جان خود را از دست داده‌اند و از سوی دیگر 19766 نفر بااستفاده از سلاح گرم اقدام به خودکشی کرده‌اند.

سنت دیرینه و لابی قدرتمند

اما همه این آمار‌ها و اعتراضات درحالی مطرح می‌شود که از یک طرف برخی از مردم آمریکا با این لوایح و اعتراضات سر سازگاری ندارند و آن را خلاف قانون اساسی آمریکا و همچنین سنت دیرینه جامعه آمریکایی مبنی بر جدا‌نشدن سلاح از خانواده عنوان کرده‌اند و از طرف دیگر لابی قدرتمند سلاح در آمریکا با این لایحه به شدت مخالف بوده و مانع از تصویب آن می‌شوند. به نظر می‌رسد جدال میان این دو طیف جامعه آمریکایی همچنان ادامه داشته باشد. هر‌چند اوباما انتظار دارد که لایحه مذکور رای لازم را بیاورد اما لابی قدرتمند اسلحه نیز به راحتی تسلیم این تظاهرات نخواهد شد.موضوع مطلب : خبر ایران و جهان

درباره وبلاگ
خبرگزاری پرخبر

با سلام خدمت شما بازدیدکننده گرامی, به وبلاگ خبرگزاری پرخبر خوش آمدید.

نويسندگان
صفحات وبلاگ
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
امکانات دیگر

کلیه حقوق این وبلاگ برای خبرگزاری پرخبر محفوظ است